Prima zi a Naționalelor de floretă pentru cadeți și juniori a adunat pe planșele din Sala de Scrimă „Ana Pascu” 25 de sportive care și-au disputat medaliile concursului rezervat cadeților. Extrem de disputat și fără surprize mari în desfășurarea sa, concursul de la Sala „Ana Pascu” a devenit unul „bucureștean” după sferturile de finală. Fără ca în cele patru meciuri să se înregistreze scoruri mai strînse – cea mai mică diferență a fost de cinci puncte în meciul dintre Maria Teodorescu și Denisa Mănescu, în semifinale s-au calificat trei reprezentante ale clubului CSA Steaua și o sportivă de la CSTA București. În penultimul act Karina Vasile, de la Steaua, s-a impus cu 15-11 în fața Mariei Teodorescu, de la CSTA, și s-a calificat pentru finala în care a întâlnit-o pe colega sa de club, Paula Radu. Aceasta din urmă a ajuns în finală după un duel cu o altă stelistă, Andreea Dincă, duel tranșat la o diferență de cinci puncte (15-10). Finala a fost una frumoasă, în care ambele floretiste au punctat, pe rând, mergându-se cap la cap până la scorul de 7-7. Atunci Paula a reușit o tușă și a luat conducerea pe tabelă pentru a doua oară în timpul finalei, 8-7. Din acel moment însă, Karina – care s-a aflat aproape permanent cu un pas în fața adversarei sale, a legat o serie impresionantă de opt tușe consecutive, impunându-se cu 15-8 și câștigand titlul național la floretă cadete pe anul 2021.
REZULTATE COMPLETE TABLOUL PRINCIPAL:
16-IMI:
- Denisa Pescăruș (CSM Corona Brașov) – Sonia Tighinean (CSM Corona Brașov) 13-10
- Dalia Preda (CSȘ Triumf București) – Karina Liță (CSȘ Triumf București) 15-3
- Maria Chiorean (CS Satu Mare) – Sofia Voicu (ACS Balestra București) 15-0
- Miruna Husu (CSU Poli Timișoara) – Karina Tal (ACS Floreta Timișoara) 15-8
- Ioana Barbu (CSTA București) – Alexandra Olaru (CSM Corona Brașov) 15-12
- Darra Cișmaș (CSM Corona Brașov) – Sara Serghie (CS Satu Mare) 15-5
- Mara Neagu Culea (Steaua) – Rebeka Draveczky (CS Satu Mare) 15-0
- Amalia Dumitru (CSTA București) – Amalia Ion (CSTA București) 15-3
- Catinca Polschi (CSU Poli Timișoara) – Iris Cîrlan (ACS Aramis București) 15-9
- Karina Vasile, Denisa Mănescu, Maria Teodorescu, Paula Radu, Miti Ingrid Bikvalvi, Enya Male și Andreea Dincă s-au calificat direct în optimile de finală
OPTIMI DE FINALĂ:
- Karina Vasile (Steaua) – Denisa Pescăruș (CSM Corona Brașov) 15-1
- Maria Chiorean (CS Satu Mare) – Dalia Preda (CSȘ Triumf București) 15-13
- Denisa Mănescu (Steaua) – Miruna Husu (CSU Poli Timișoara) 15-6
- Maria Teodorescu (CSTA București) – Ioana Barbu (CSTA București) 15-3
- Paula Radu (Steaua) – Darra Cișmaș (CSM Corona Brașov) 15-4
- Miti Ingrid Bikvalvi (CSU Poli Timișoara) – Mara Neagu Culea (Steaua) 15-10
- Enya Male (CSM Corona Brașov) – Amalia Dumitru (CSTA București) 15-8
- Andreea Dincă (Steaua) – Catinca Polschi (CSU Poli Timișoara) 15-8
SFERTURI DE FINALĂ:
- Karina Vasile (Steaua) – Maria Chiorean (CS Satu Mare) 15-3
- Maria Teodorescu (CSTA București) – Denisa Mănescu (Steaua) 15-9
- Paula Radu (Steaua) – Miti Ingrid Bikvalvi (CSU Poli Timișoara) 15-10
- Andreea Dincă (Steaua) – Enya Male (CSM Corona Brașov) 15-7
SEMIFINALE:
- Karina Vasile (Steaua) – Maria Teodorescu (CSTA București) 15-11
- Paula Radu (Steaua) – Andreea Dincă (Steaua) 15-10
FINALA:
- Karina Vasile (Steaua) – Paula Radu (Steaua) 15-8
CLASAMENT FINAL:
Loc
|
Nume
|
Club
|
Țară
|
---|---|---|---|
1 | VASILE KARINA | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
2 | RADU PAULA | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
3T | DINCĂ ANDREEA | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
3T | TEODORESCU MARIA | CSTA BUC | ROU |
5 | MĂNESCU DENISA | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
6 | BIKVALVI MITI INGRID | CS Universitar Politehnica Timisoara | ROU |
7 | MALE ENYA | CSM CORONA BRASOV | ROU |
8 | CHIOREAN MARIA | CS SATU MARE | ROU |
9 | PREDA DALIA | CSS TRIUMF BUCURESTI | ROU |
10 | DUMITRU AMALIA | CSTA BUC | ROU |
11 | NEAGU CULEA MARA | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
12 | HUSU MIRUNA | CS Universitar Politehnica Timisoara | ROU |
13 | CISMAS DARRA | CSM CORONA BRASOV | ROU |
14 | POLSCHI CATINCA | CS Universitar Politehnica Timisoara | ROU |
15 | PESCARUS DENISA | CSM CORONA BRASOV | ROU |
16 | BARBU IOANA | CSTA BUC | ROU |
17 | OLARU ALEXANDRA | CSM CORONA BRASOV | ROU |
18 | TIGHINEAN SONIA | CSM CORONA BRASOV | ROU |
19 | CÎRLAN IRIS | ACS ARAMIS BUCURESTI | ROU |
20 | SERGHIE SARA | CS SATU MARE | ROU |
21 | TAL KARINA | ACS FLORETA TIMISOARA | ROU |
22 | DRAVECZKY REBEKA | CS SATU MARE | ROU |
23 | ION AMALIA | ACS BALESTRA BUCURESTI | ROU |
24 | LITA KARINA | CSS TRIUMF BUCURESTI | ROU |
25 | VOICU SOFIA | ACS BALESTRA BUCURESTI | ROU |