Cupa Mondială la sabie – Alger 2022

Masculin, individual

177 de sabreri s-au întâlnit în capitala Algeriei să lupte pentru medalii. Printre ei s-au aflat și șapte reprezentanți ai României. Iulian Teodosiu, Rareș Ailinca, Matei Cîdu, Codrin Cozmuleanu, George Dragomir, Răzvan Ursachi și Alexandru Zmău.

Iulian Teodosiu a fost calificat din oficiu pe tabloul principal, iar ceilalți au intrat în grpele de calificare.

Toți cei șase sportivi români prezenți în faza grupelor s-au calificat mai departe, pe tabloul preliminar, Matei Cîdu mergând direct pe tabloul principal, alături de Iulian Teodosiu.

În primul tur al tabloului preliminar, Codrin Cozmuleanu a trecut de Bakdaulet Kuralbekuly, din Kazahstan (15-10), Alexandru Zmău l-a eliminat pe egipteanul Medhat Moataz (15-14), Rareș Ailinca l-a învins pe spaniolul Andres Hernandez Caballero (15-9), Răzvan Ursachi l-a spulberat pe japonezul Tamon Yoshida (15-2), George Dragomir a dispus de tunisianul Ahmed Ferjani (15-6).

Patru sabreri tricolori s-au calificat pe tabloul principal după victoriile obținute în turul secund al celui preliminar: Codrin Cozmuleanu – Naoya Tanshita (Japonia) 15-14; Alexandru Zmău – Jared Smith (SUA) 15-12, Răzvan Ursachi – Andriy Yagodka (Ucraina) 15-12, George Dragomir – Damir Ibragimov (Kazahstan) 15-9

Doar Rareș Ailinca a pierdut în această fază, cedând cu 5-15 la iranianul Farzad Baher Arasbaran.

Iulian Teodosiu nu a avut probleme în primele două tururi ale tabloului: 15-10 cu spaniolul Santiago Madrigal și 1-8 cu italianul Pietro Torre. În optimi, Iulian l-a învins la o singură tușă pe francezul Sebastien Patrice  (15-14), calificându-se pentru sferturi. Drumul lui s-a oprit aici, unde a cedat cu 11-15 la veteranul italian Luigi Samele, multiplu medaliat olimpic, mondial și european.

Pe tabloul principal, George Dragomir a trecut în primul tur de sud-coreeanul Oh Sanguk (15-12), fiind eliminat în turul secund de către germanul Frederic Kindler (12-15). Același traseu l-a urmat și Matei Cîdu, care a dispus în turul întâi de francezul Florian Schickele (15-14), dar a fost învins în turul al doilea de italianul Luigi Samele (14-15).

Codrin Cozmuleanu a pierdut în primul tur, 5-15 cu Bolade Apithy (Franța), Răzvan Ursachi a fost învins, tot în primul tur, de către americanul Eli Dershwitz (11-15), iar Alexandru Zmău a fost eliminat, în același prim tur, de francezul Maxime Pianfetti (7-15).

La final, Iulian Teodosiu s-a clasat pe locul 6, Matei Cîdu pe 17, George Dragomir pe 32, Răzvan Ursachi pe 57, Alexandru Zmău pe 61, iar Codrin Cozmuleanu pe 62. Rareș Ailinca a fost al 91-lea.

Feminin, individual

La feminin, România a avut înscrise în concurs șase sportive: Mihaela Chițu, Felicia Iacob, Tania Luțea, Sabina Martiș, Maria Matei și Ilinca Pantiș.

Din păcate, Sabina Martiș, Tania Luțea și, Mihaela Chițu nu au trecut de faza grupelor.

Ilinca Pantiș și Maria Matei s-au calificat pentru turul secund al tabloului preliminar, unde au cedat la azera Valeriya Bolshakova (4-15) respectiv la chinezoaica Xinyi Zhang (10-15). Felicia Iacob a pierdut în primul tur al tabloului preliminar, la italianca Claudia Rotili (10-15).