Circuitul European al cadeților – Budapesta, spadă, feminin, individual

Erica Badea, sportiva legitimată la CSȘ Steaua București, a cucerit duminică medalia de argint a etapei de la Budapesta. Erica, pregătită la club de Radu Szilaghi – omul care a descoperit-o pe Ana Maria Brânză, și la CNOPJ de Alina Ciuculescu, a câștigat 10 din cele 14 meciuri susținute în cadrul competiției de la Budapesta.

Erica Badea a învins-o în primul tur pe maghiara Nora Takacs-Borkuti, cu 15-10, iar în manșa secundă a dispus cu 15-14 de ucraineana Yelyzaveta Stepanova. Turul trei i-a adus o victorie cu 15-5 la Lina Melodi Konczek (Ungaria), iar în 16-imi a eliminat-o pe cehoaica Elinka Kahabkova, cu 15-13. Optimile au adus o adversară din Polonia pentru Erica, românca învingând-o pe Oliwia Janeczek cu 14-13. În sferturi Erica Badea a trecut cu 15-12 de ucraineana Alina Dmytruk, iar în semifinale a dispus de Varvara Bezuglaya (Cipru) cu 15-13. În finala disputată împotriva americancei Sharika Gajjala, Erica Badea a luptat într-un meci echilibrat, pierzînd la numai două tușe, cu 13-15 și cucerind astfel medalia de argint a concursului.

Au părăsit competiția după faza grupelor Anaith Ciocan, Diana Tufan, Ana Maria Tudorache, Mara Mazilescu, Ioana Bucșa și Sofia Bratu.

În primul tur al tabloului de 256 au ieșit Casandra Rezeanu (9-15 cu cehoaica Alexandra Pesulova), Denisa Crișan (4-15 cu Kayra Naz Ozcan, din Turcia), Jazmin Ilyes (6-15 cu poloneza Klara Sokalska), Natalia Constantin (14-15 cu poloneza Maja Szymanska), Ioana Agbaș (13-15 cu britanica Ffion Shute) țo Andreea Stadler (12-15 cu Boglarka Zala, din Ungaria).

Ana Tomșa a trecut de primul tur cu o victorie la italianca Giulia Platania (15-11) și a ieșit în turul al doilea după ce a cedat cu 12-15 la o altă sportivă din Italia, Sofia Torrisi. Același traseu l-au urmat Julia Kurtinecz, învingătoare la Maria Monioudis (Elveția) cu 15-5, dar învinsă de Zoe Kim (SUA) în turul al doilea, cu 15-9; Rodica Ștefănescu (15-14 cu Olga Hutas, din Ungaria, apoi 4-15 în fața Catherinei Witter, din Statele Unite) și Diana Dona (mai întâi 15-9 cu maghiara Lilla Kardos, după aceea 14-15 cu Boglarka Zala, din Ungaria).

Daria Stănciulescu  s-a calificat direct în turul al doilea, unde a dispus cu 15-9 de cehoaica Valerie Miklendova. Andreea Muntean a mers și ea direct în turul secund, iar aici a eliminat-o pe poloneza Klara Sokalska, cu 15-13. În turul al treilea Daria și Andreea s-au înfruntat pe pista de concurs și victorioasă a ieșit Andreea Muntean, cu 15-12. Sportiva tricoloră a fost eliminată în 16-imi de către spadasina din Estonia Eliisa Kikerpill, care s-a impus cu 15-3.

Johanna Kurtinecz, o altă spadasină tricoloră calificată direct în turul al doilea, a învins-o pe ucraineana Dominika Petrus cu 15-13, pentru ca în turul al treilea să dispună cu 15-8 de Elizabeth Zigalo (SUA). Johanna a fost învinsă în 16-imi de o altă americană, Sharika Gajjala, cu 15-10.

În clasamentul final, între primele 50 de spadasine ale concursului s-au mai clasat alte trei sportive tricolore:  Johanna Kurtinecz a încheiat pe locul 21, Andreea Muntean pe 26, Daria Stănciulescu pe 36.