La Cupa Mondială de spadă de la Havana, România a reușit să încheie concursul pe echipe pe locul 9, după ce Ana Maria Popescu și colegele ei au învins Canada (45-30) în finala pentru locurile 9-10.

La Grand Prix-ul de sabie de la Montreal, Bianca Pascu a pierdut primul meci de pe tabloul principal feminin și a fost eliminată. Românca a fost învinsă de franțuzoaica Sara Balzer, cu 15-13.

La Katowice, la Cupa Mondială la floretă, în concursul pe echipe, România (Maria Boldor, Teodora Sîrbu, Mălina Călugăreanu, Anca Săveanu) a trecut fără probleme de Hong Kong, China (45-26), dar a pierdut în optimi în fața Franței, viitoarea finalistă a concursului, cu 16-45. Tricolorele au intrat în turneul pentru locurile 9-16, unde au învins Ucraina (45-34) și Coreea de Sud (47-36), fiind întrecute în meciul pentru locul 9 de către Germania (29-45). România a terminat concursul pe poziția a 10-a.

La Bratislava, în Cupa Dunării, spadasinii cadeți nu au dat satisfacție în competiția individuală. Deși au trecut toți de faza grupelor, tricolorii au părăsit concursul înainte de a ajunge pe tabloul principal.

În primul tur al tabloului preliminar au fost eliminați Alexandru Popescu (6-15 cu francezulMatteo Gregorcic), Andrei Papp (8-15 cu italianul Matteo Galassi), Horia Nistor (7-15 cu francezul Auxence Dorigo), Florin Mirică (9-15 cu francezul Bastien Archambeaud) și Andrei Burghelea (11-15 cu estonianul Erik Tobias).

Au trecut de primul tur Tudor Zărnescu (15-9 cu canadianul Lucas Lesperance), Ștefan Baciu (15-11 cu lituanianul Matas Medisauskas) și Rareș Marghescu (15-13 cu francezul Paul Blanc).

În turul secund au ieșit din concurs Tudor Zărnescu (8-15 cu israelianul Yehonathan Messika), Ștefan Baciu (7-15 cu ucrainianul Kirill Onishchuk) și Rareș Marghescu (14-15 cu germanul Kevin Kozielski).

Floretiștii au avut, tot la Bratislava, și tot în Cupa Dunării, concursul pe echipe. România 2 (Gabriel Pavel, Sebastian Drăghici, Radu Burcea) a ieșit rapid din competiție, după înfrângerea cu 30-44 suferită în meciul cu SUA 2. Din păcate și prima echipă a României (Vlad Roșu, Petru Surcel, Ionuț Stoe) a fost eliminată în turul următor de aceeași formație secundă americană, care s-a impus cu 45-26. În meciul anterior, România 1 învinsese Bulgaria 1 cu 45-24. Totuși, România 1 și-a continuat parcursul în turneul pentru locurile 9-16, unde a pierdut cu Spania (39-45), dar a învins Canada 2 prin retragerea adversarilor din motive medicale, încheind turneul pe locul 13.