Clubul Sportiv al Armatei Steaua București, în colaborare cu Federația Română de Scrimă, a organizat, pentru al cincilea an consecutiv la București, Cupa Europei la floretă feminin.
Competiția s-a desfășurat luni, 14 mai 2018, începând cu ora 9:30, la Sala „Mihai Viteazul” – Steaua din București (vis-à-vis de AFI Cotroceni). La ediția din acest au participat opt formații: SVSM Kiev (Ucraina), Cardenal Cisneros de Madrid (Spania), Klub Sermu Slavia Stu Bratislava (Slovacia), Școala de scrimă Chişinău (Republica Moldova), Centro Sportivo Aeronautica Militare (Italia), Avitohol Fencing Club Sofia (Bulgaria), CSA Steaua Bucureşti și CSU Poli Timișoara.
Iar echipele românești au avut evoluții dintre cele mai bune. CSA Steaua s-a clasat pe locul doi după ce a pierdut finala mare, scor 34-43 cu CS Aeronautica Militare (Italia). Iar CSU Poli Timișoara a încheiat competiția pe poziția a treia, după ce a învins în finala mică pe SVSM Kiev (Ucraina), scor 45-38.
Echipa CSA Steaua a fost formată din: Maria Boldor, Mălina Călugăreanu, Anca Săveanu și Andreea Gheorghe.
Echipa CSU Poli Timișoara a fost formată din: Ana Boldor, Teodora Sîrbu, Alexandra Lazin și Emilia Corbu.
Rezultatele concursului au fost:
TABLOUL DE 8
CSA Steaua – KS Slavia Stu Bratislava (Slovacia) 45-21
CSU Poli Timișoara – Avitohol Fencing Club Sofia (Bulgaria) 45-12
CS Aeronautica Militare (Italia) – Școala de scrimă Chişinău (Republica Moldova) 45-8
FINALA MARE
CS Aeronautica Militare (Italia) – CSA Steaua 43-34.
Cupa Europei la floretă feminin este o competiție intercluburi, care se adresează echipelor campioane naționale en-titre. Confederația Europeană de Scrimă a acordat României, pentru a cincea oară consecutiv, dreptul de a organiza acest concurs, iar datorită faptului că echipa de floretă CSA Steaua București a cucerit titlul de campioană națională și în anul 2017, clubul militar este din nou organizator.
Nu uitați să urmăriți Federația Română de Scrimă pe următoarele conturi de socializare: