Două dintre reprezentantele noastre au ajuns în optimile turneului. Bianca Moroianu a trecut de Laura Poysti (Finlanda) cu 15-14, a învins-o apoi pe Clementine Pinier (Franța) cu 15-7, dar a pierdut la Veronika Bieleszova (Cehia) cu 6-15, terminând concursul pe locul 13.

Cristina Constantinescu a câștigat în fața unei sportive din Belarus, Aliaksandra Tsurkaia cu 15-9 și a fost eliminată de italianca Gaia Caforio la o tușă, 14-15, încheind pe locul 14.

Celelalte două sportive tricolore au fost eliminate încă din primele două tururi.  Zsofia Kato a pierdut la Anna Prela (Estonia) cu 9-15 și s-a clasat a 35-a, iar Ana-Maria Melintescu a fost învinsă de belgianca Noelia Rommes cu 13-15, terminând pe poziția 72.

Duminică, 24 februarie, intră în concursul individual fetele de la floretă.