Semifinalele Naționalelor de floretă rezervate băieților au fost o „afacere bucureșteano-timișoreană”! Cu câte doi sportivi calificați în această fază, Steaua și CSU Poli Timișoara i-au trimis, în cele din urmă, în ultimul act pe Alexandru Sîrb și pe Benjamin Bodo. Sîrb a dispus, într-o semifinală foarte disputată, de colegul său de club, Alexandru Pîrva, pe care l-a învins la limită, cu 15-14, în timp ce duelul timișorean din a doua semifinală l-a dat câștigător pe Bodo, victorie cu 15-10 în partida cu Bogdan Dascălu. Finala a avut ritm, iar cei doi floretiști și-au dorit victoria și medalia de aur, însă ea a plecat spre Benjamin Bodo, învingător la două tușe, 15-13.
REZULTATELE COMPLETE:
16-IMI:
- Petru Surcel (Steaua) – Răzvan Nojea (CS Satu Mare) 15-11
- Vlad Poroșniuc (CSU Cluj) – Luca Ioniță (Steaua) 15-3
- Andrei Ciobănică (CSTA București) – Matei Serghie (CS Satu Mare) 15-8
- Ștefan Marin (CSTA București) – Radu Bălan (Steaua) 15-14
- Vlad Roșu (Steaua) – Dragoș Iamandei (CSTA București) 15-10
- Mihail Barbința (CSU Poli Timișoara) – Mădălin Baloi (Aramis) 15-4
- Mădălin Chirnogeanu (CSTA București) – Mihnea Surcel (ACS Balestra) 15-11
- Eugeniu Vadaniuc (CSU Poli Timișoara) – Nicolas Pop (CS Satu Mare) 15-7
- Alexandru Pîrva, Silviu Roșu, Valentin Niță, Alexandru Sîrb, Bogdan Dascălu, Iulian Teacă, Radu Burcea, Benjamin Bodo s-au calificat direct în optimi
OPTIMI DE FINALĂ:
- Alexandru Pîrva (Steaua) – Petru Surcel (Steaua) 15-10
- Silviu Roșu (Steaua) – Vlad Poroșniuc (CSU Cluj) 15-6
- Valentin Niță (CSU Poli Timișoara) – Andrei Ciobănică (CSTA București) 15-12
- Alexandru Sîrb (Steaua) – Ștefan Marin (CSTA București) 15-10
- Bogdan Dascălu (CSU Poli Timișoara) – Vlad Roșu (Steaua) 15-10
- Mihail Barbința (CSU Poli Timișoara) – Iulian Teacă (CSU Poli Timișoara) 15-11
- Radu Burcea (Steaua) – Mădălin Chirnogeanu (CSTA București) 15-12
- Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Eugeniu Vadaniuc (CSU Poli Timișoara) 15-10
SFERTURI DE FINALĂ:
- Alexandru Pîrva (Steaua) – Silviu Roșu (Steaua) 15-10
- Alexandru Sîrb (Steaua) – Valentin Niță (CSU Poli Timișoara) 15-8
- Bogdan Dascălu (CSU Poli Timișoara) – Mihail Barbința (CSU Poli Timișoara) 15-6
- Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Radu Burcea (Steaua) 15-4
SEMIFINALE:
- Alexandru Sîrb (Steaua) – Alexandru Pîrva (Steaua) 15-14
- Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Bogdan Dascălu (CSU Poli Timișoara) 15-10
FINALA:
- Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Alexandru Sîrb (Steaua) 15-13
CLASAMENTUL FINAL:
Loc
|
Nume
|
Club
|
Țară
|
---|---|---|---|
1 | BODO Benjamin | CSU POLITEHNICA TIMISOARA | ROU |
2 | SIRB Alexandru | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
3T | DASCALU Bogdan | CSU POLITEHNICA TIMISOARA | ROU |
3T | PIRVA Alexandru | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
5 | NITA Valentin | CSU POLITEHNICA TIMISOARA | ROU |
6 | BURCEA Radu | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
7 | ROSU Silviu | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
8 | BARBINTA Mihail | CSU POLITEHNICA TIMISOARA | MDA |
9 | TEACA Iulian | CSU POLITEHNICA TIMISOARA | ROU |
10 | PORUSNIUC Vlad | CSU CLUJ NAPOCA | ROU |
11 | CHIRNOGEANU Madalin | CSTA Bucuresti | ROU |
12T | MARIN Stefan | CSTA Bucuresti | ROU |
12T | CIOBANICA Andrei | CSTA Bucuresti | ROU |
14 | ROSU Vlad | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
15 | VADANIUC Eugeniu | CSU POLITEHNICA TIMISOARA | MDA |
16 | SURCEL Petru | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
17 | NOJEA Razvan | CS SATU MARE | ROU |
18 | POP Nicolas | CS SATU MARE | ROU |
19 | IAMANDEI Dragos | CSTA Bucuresti | ROU |
20 | BALAN Radu | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
21 | SERGHIE Matei | CS SATU MARE | ROU |
22 | BALOI Madalin | ACSS ARAMIS BUCURESTI | ROU |
23 | SURCEL Mihnea | ACS BALESTRA BUC | ROU |
24 | IONITA Luca | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
Credit foto: Sport Pictures