Asalturi spectaculoase, dueluri înverșunate și multă determinare! Acestea au fost bornele principale ale ultimei zile din cadrul Naționalelor de scrimă pentru seniori. Titlul a fost cucerit de craioveanul Mario Persu, care l-a întâlnit în finală pe Benjamin Bodo, de la CSU Politehnica Timișoara. Persu s-a aflat la conducerea meciului, dar Bodo a reușit o revenire spectaculoasă, de la 8-4 la 8-7, apoi craioveanul s-a distanțat din nou – de această dată la trei puncte (11-8). Mario a păstrat diferența și a mărit-o, reușind să se impună cu 15-11, în ciuda eforturilor lui Benjamin. Mario Persu a câștigat titlul de campion național al spadei masculine, dar trebuie remarcat traseul extraordinar al… floretistului Benjamin Bodo. Campionul național din acest an al floretei masculine a ajuns până în finala concursului de spadă, unde a cedat la mare luptă!
REZULTATELE COMPLETE:
TURUL 1:
- Alin Sbîrcia (CSU Craiova) – Mihai Bigea (CSU Craiova) 15-11
- Alexandru Petricean (CSM Oradea) – Andrei Burghelea (Steaua) 15-8
- Adrian Dabija (Dinamo) – Luca Gurza (CS Satu Mare) 15-4
- Răzvan Tudosie (LPS Craiova) – Ștefan Bivolaru (CSM Craiova) 15-13
- Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) – Cătălin Monea (Farul Constanța) 15-6
- Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Tudor Zărnescu (Steaua) 15-14
- Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) – Horia Nistor (Farul Constanța)
- Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Ștefan Baciu (Steaua) 15-8
- Liviu Pascu (CSM Craiova) – Claudiu Vasilescu (CSM Craiova) 15-9
- David Biro (CSU Craiova) – Alexandru Costache (CSM Oradea) 15-11
- Ioan Constantinescu (Dinamo) – Cătălin Vitan (CSM Craiova) 15-13
- Mihail Oprea (CSU Craiova) – Ștefan Jianu (CSM Craiova) 15-2
- Dorin Băzăvan (Dinamo) – Liviu Dragomir (CSU Craiova) 15-13
- Daniel Popa (Steaua) – Nicolae Drăgoi (CS UNEFS București) 15-7
- Sebastian Tirman (Steaua) – Andrei Papp (Farul Constanța) 15-11
- Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Mihai Ciovică (CSU Craiova) 15-14
- Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Dimu Purcărea (Farul Constanța) 15-2
- Bogdan Negraia (Dinamo) – Cătălin Buciumenu (ACS Engarde București) 15-6
- Valentin Popa (CSM Oradea) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 15-5
- Tatian Bolboceanu, Marius Badea, Mihăiță Barcan, Alin Mitrică, Mario Persu, Răzvan Crăciun, Lucian Ciovică, Szabolcs Szabo, David Statie, Rareș Marghescu, Lehel Nagy, Anton Cîmpan, Alexandru Oroian s-au calificat direct în 16-imi
16-IMI:
- Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) – Alin Sbîrcia (CSU Craiova) 15-10
- Adrian Dabija (Dinamo) – Alexandru Petricean (CSM Oradea) 15-4
- Marius Badea (Steaua) – Răzvan Tudosie (LPS Craiova) 15-8
- Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) – Mihăiță Barcan (CSM Craiova) 15-13
- Alin Mitrică (CSU Craiova) – Tudor Surducan (CS Satu Mare) 15-10
- Mario Persu (CSU Craiova) – Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) 15-11
- Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Răzvan Crăciun (Steaua) 15-9
- Lucian Ciovică (CSU Craiova) – Liviu Pascu (CSM Craiova) 15-11
- David Biro (CSU Craiova) – Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) 15-13
- Ioan Constantinescu (Dinamo) – Mihail Oprea (CSU Craiova) 15-14
- David Statie (Dinamo) – Dorin Băzăvan (Dinamo) 13-12
- Rareș Marghescu (Steaua) – Daniel Popa (Steaua) 15-9
- Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Sebastian Tirman (Steaua) 15-7
- Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Anton Cîmpan (CS Satu Mare) 15-11
- Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Bogdan Negraia (Dinamo) 15-5
- Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Valentin Popa (CSM Oradea) 15-14
OPTIMI DE FINALĂ:
- Adrian Dabija (Dinamo) – Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) 15-3
- Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) – Marius Badea (Steaua) 15-11
- Mario Persu (CSU Craiova) – Alin Mitrică (CSU Craiova) 15-8
- Lucian Ciovică (CSU Craiova) – Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) 15-7
- Ioan Constantinescu (Dinamo) – David Biro (CSU Craiova) 15-10
- David Statie (Dinamo) – Rareș Marghescu (Steaua) 15-9
- Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Lehel Nagy (CSM Satu Mare) 15-7
- Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) 15-8
SFERTURI DE FINALĂ:
- Adrian Dabija (Dinamo) – Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) 15-6
- Mario Persu (CSU Craiova) – Lucian Ciovică (CSU Craiova) 15-10
- David Statie (Dinamo) – Ioan Constantinescu (Dinamo) 15-10
- Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) 15-14
SEMIFINALE:
- Mario Persu (CSU Craiova) – Adrian Dabija (Dinamo) 15-11
- Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – David Statie (Dinamo) 15-10
FINALA
- Mario Persu (CSU Craiova) – Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) 15-11
CLASAMENTUL FINAL:
Loc
|
Nume
|
Club
|
Țară
|
---|---|---|---|
1 | PERSU MARIO | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
2 | BODO BENJAMIN | CS Universitar Politehnica Timisoara | ROU |
3T | STATIE DAVID | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
3T | DABIJA ADRIAN | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
5 | OROIAN ALEXANDRU | CSM SATU MARE | ROU |
6 | CIOVICĂ LUCIAN | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
7 | CONSTANTINESCU IOAN | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
8 | VÎLCEANU STEFĂNITĂ | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
9 | BOLBOCEANU TATIAN | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
10 | MITRICĂ ALIN | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
11 | MARGHESCU RARES | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
12 | NAGY LEHEL | CSM SATU MARE | ROU |
13 | BADEA MARIUS | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
14 | SZILAGYI ADRIAN | CSM SATU MARE | ROU |
15 | NYISZTOR CSAKI ALEXANDRU | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
16 | BIRO DAVID | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
17 | SZABO SZABOLCS | CS SATU MARE | ROU |
18 | BARCAN MIHAITA | CSM CRAIOVA | ROU |
19 | CIMPAN ANTON | CS SATU MARE | ROU |
20 | CRACIUN RAZVAN | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
21 | OPREA MIHAIL | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
22 | PETRICEAN ALEXANDRU | CSM ORADEA | ROU |
23 | NEGRAIA BOGDAN | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
24 | PÎRVULEASA OVIDIU | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
25 | BĂZĂVAN DORIN | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
26 | TUDOSIE RAZVAN | LPS PETRACHE TRISCU | ROU |
27 | TIRMAN SEBASTIAN | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
28 | POPA DANIEL | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
29 | PASCU LIVIU | CSM CRAIOVA | ROU |
30 | SBIRCIA ALIN | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
31 | POPA VALENTIN | CSM ORADEA | ROU |
32 | SURDUCAN TUDOR | CS SATU MARE | ROU |
33 | CIOVICA MIHAI | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
34 | MONEA CATALIN | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
35 | ZARNESCU TUDOR | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
36 | COSTACHE ALEXANDRU | CSM ORADEA | ROU |
37 | MEZINGER MARTON | CS SATU MARE | ROU |
38 | BIGEA MIHAI | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
39 | VASILESCU CLAUDIU | CSM CRAIOVA | ROU |
40 | DRAGOI NICOLAE | CS UNEFS BUCURESTI | ROU |
41 | PAPP ANDREI | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
42 | BIVOLARU STEFAN | CSM CRAIOVA | ROU |
43 | DRAGOMIR LIVIU | CS UNIVERSITATEA CRAIOVA | ROU |
44T | NISTOR HORIA | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
44T | BACIU STEFAN | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
46 | VITAN CATALIN | CSM CRAIOVA | ROU |
47 | BUCIUMENU CATALIN | ACS ENGARDE BUC | ROU |
48 | BURGHELEA ANDREI | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
49T | PURCAREA DIMU | CS FARUL CONSTANTA | ROU |
49T | GURZA LUCA | CS SATU MARE | ROU |
51 | JIANU STEFAN | CSM CRAIOVA | ROU |
DNF | TUTA ANDI | CSM CRAIOVA | ROU |
Credit foto: Sport Pictures