Adrian Szilagyi, de la CSM Satu Mare, a obținut vineri, 23 ianuarie, la Heidenheim, cel mai bun rezultat al său într-o etapă de Cupă Mondială la spadă seniori, proba masculină la individual. În vârstă de 27 de ani, Adrian a terminat concursul din Germania pe locul 38, făcând un salt de 100 de poziții față de ediția din 2014, când s-a clasat pe locul 138. După un parcurs excelent joi, 22 ianuarie, în grupele preliminare, urma cărora a evitat meciurile eliminatorii, sportivul de la CSM Satu Mare a fost eliminat vineri, 23 ianuarie, pe tabloul principal de 64 de Alexander Chernykh (Kazakhstan), scor 11-15.
Ceilalți sportivi din România care au tras la Heidenheim au încheiat întecerea pe următoarele poziții: Liviu Dragomir – locul 130, Andrei Timoce – locul 134, Bertalan Arkoși – locul 139, Adrian Pop – locul 158, Ionuț Trandafirescu – locul 185, Alin Sbîrcia – locul 199, Dorian Pîrvan – locul 215, Alin Mitrică – locul 244. Au participat 275 de sportivi.
Sâmbătă, 24 ianuarie, are loc concursul pe echipe.