Ziua a doua a etapei de Cupă Mondială de sabie seniori masculin de la Varșovia programează întrecerile de pe tabloul principal de 64. În această fază a concursului, România are patru sportivi: Tiberiu Dolniceanu – calificat direct -, Iulian Teodosiu, Ciprian Gălățanu și George Iancu – ultimii trei calificați după preliminariile de vineri.
Sâmbătă, de la ora 11:00, cei patru sabreri români vor trage astfel pe tabloul principal de 64:
Ora 11:00 – Tiberiu Dolniceanu – Dmitriy Postoev (Rusia)
Ora 11:15 – Ciprian Gălățanu – Nicolay Kovalev (Rusia)
Ora 11:45 – Iulian Teodosiu – Maxence Lambert (Franța)
Ora 12:45 – George Iancu – Alexey Yakimenko (Rusia).
Cei patru sportivi români vor fi coordonați de pe margine de antrenorul Mihai Covaliu.
Alin Badea și Dragoș Sîrbu au fost și ei prezenți la Varșovia, dar au fot eliminați în calificările de vineri.
Programul complet al zilelor de sâmbătă și duminică de la Varșovia este următorul:
SÂMBĂTĂ, 20 FEBRUARIE
Ora 11:00 – tabloul preliminar de 64
Ora 18:00 – semifinalele și finala probei individuale;
DUMINICĂ, 21 FEBRUARIE
Ora 11:00 – startul probei pe echipe;
Ora 18:00 – finala probei pe echipe.
Concursul de la Varșovia poate fi urmărit LIVE AICI.
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ ÎN 2016:
logo_RODOTEX_rgb_trans

UPDATE, ora 23:39 – Cel mai bine clasat sabrer român în proba individuală de la Varșovia a fost Tiberiu Dolniceanu, care s-a clasat la final pe locul 9, după ce a fost eliminat pe tabloul de 16. Parcursul lui Dolniceanu a fost următorul: tabloul de 64 – 15-7 cu Dmitriy Postoev (Rusia); tabloul de 32 – 15-14 cu Ali Pakdaman (Iran); tabloul de 16 – 7-15 cu Eli Dershvitz (SUA). Ceilalți trei sabreri români de pe tabloul principal de 64 au fost eliminați în 64 astfel: Ciprian Gălățanu – Nicolay Kovalev (Rusia) 14-15, Iulian Teodosiu – Maxence Lambert (Franța) 12-15, George Iancu – Alexey Yakimenko (Rusia) 9-15.
În concluzie, cei șase sabreri români au încheiat proba individuală de la Cupa Mondială de sabie seniori de la Varșovia pe următoarele locuri: Tiberiu Dolniceanu – locul 9, Iulian Teodoiu – locul 37, Ciprian Gălățanu – locul 56, George Iancu – locul 63, Alin Badea – locul 80, Dragoș Sîrbu – locul 117.