Campionatul Național de Speranțe – sabie
U15, feminin, individual
După Cupa României la sabie cadeți, cucerită în finalul lunii septembrie, Amalia Covaliu (CS Dinamo) s-a impus și în întrecerile Campionatului Național de sabie pentru Speranțe. Amalia a avut un parcurs cu victorii categorice, inclusiv în finală, unde a dispus cu 15-7 de Ioana Raisa Apostu (Unirea Iași). Medaliile de bronz ale competiției au fost adjudecate de Ema Cîrligeanu (CS Riposta București) și Anastasia Fusea (CS Dinamo).
REZULTATELE TABLOULUI PRINCIPAL:
TURUL 1:
Ilinca Minea (CSM Iași) – Sabina Raluca Radu (CS Dinamo) 15-7
Ina Andreea Mocănița (CSA Steaua) – Mara Cotoc (CSA Steaua) 15-7
Daria Miron (CSM Iași) – Marta Neagu (CSȘ Slobozia) 15-7
Andreea Spătaru (CSA Steaua) – Mirra Volosciuc (CSTA București) 15-8
Maria Emilia Nuță (CSTA București) – Sofia Axinte (Muschetarul Iași) 15-13
Briana Valentina Pelin (CSTA București) – Alexia Maria Pușcașu (CS Dinamo) 15-6
Ana Cotoc (CSA Steaua) – Mara Elena Popa (CSTA București) 15-4
Eva Gimin Bobes (CS Dinamo) – Elena Spătaru (CSA Steaua) 15-14
Ioana Miruna Condrea (CSM Iași) – Diana Andreea Predescu (CSA Steaua) 15-5
Teodora Chicoș (Unirea Iași) – Alexia Oargă (CSTA București) 15-3
Alexia Lorena Dan (Olimpic Cetate Râșnov) – Simona Mușat (CSȘ Slobozia) 15-7
Livia Ioana Munteanu (CSM Iași) – Maria Bădulescu (CS Riposta București) 15-14
Alexia Militaru (CSTA București) – Cătălina Znacom (CSM Iași) 15-4
Bianca Gomoescu (CS Riposta București) – Nicol Todică (CS Dinamo) 15-4
16-IMI:
Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Ilinca Minea (CSM Iași) 15-3
Maria Zait (Muschetarul Iași) – Amelie Pescaru (CS Dinamo) 15-13
Maria Tanislav (CS Riposta București) – Ina Andreea Mocănița (CSA Steaua) 15-5
Alexia Maria Grosu (CSM Iași) – Daria Miron (CSM Iași) 15-13
Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) – Andreea Spătaru (CSA Steaua) 15-7
Teona Maria Icnotiu (CS Riposta București) – Maria Emilia Nuță (CSTA București) 15-12
Briana Valentina Pelin (CSTA București) – Andreea Mitruș (CS Dinamo) 15-10
Ema Cîrligeanu (CS Riposta București) – Ana Cotoc (CSA Steaua) 15-7
Anastasia Fusea (CS Dinamo) – Eva Gimin Bobes (CS Dinamo) 15-10
Crina Maria Dinu (CSTA București) – Ioana Miruna Condrea (CSM Iași) 15-14
Teodora Chicoș (Unirea Iași) – Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) 15-11
Ana Dejescu (CS Riposta București) – Alexia Lorena Dan (Olimpic Cetate Râșnov) 15-14
Adriana Maria Geatara (CS Dinamo) – Livia Ioana Munteanu (CSM Iași) 15-8
Alexia Militaru (CSTA București) – Andreea Beatrice Adăniloaie (CS Dinamo) 15-8
Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) – Ștefania Boncioagă (CS Dinamo) 15-8
Ioana Raisa Apostu (Unirea Iași) – Bianca Gomoescu (CS Riposta București) 15-4
OPTIMI DE FINALĂ:
Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Maria Zait (Muschetarul Iași) 15-6
Alexia Maria Grosu (CSM Iași) – Maria Tanislav (CS Riposta București) 15-9
Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) – Teona Maria Icnotiu (CS Riposta București) 15-11
Ema Cîrligeanu (CS Riposta București) – Briana Valentina Pelin (CSTA București) 15-13
Anastasia Fusea (CS Dinamo) – Crina Maria Dinu (CSTA București) 15-2
Ana Dejescu (CS Riposta București) – Teodora Chicoș (Unirea Iași) 15-12
Adriana Maria Geatara (CS Dinamo) – Alexia Militaru (CSTA București) 15-10
Ioana Raisa Apostu (Unirea Iași) – Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) 15-9
SFERTURI DE FINALĂ:
Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Alexia Maria Grosu (CSM Iași) 15-3
Ema Cîrligeanu (CS Riposta București) – Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) 15-10
Anastasia Fusea (CS Dinamo) – Ana Dejescu (CS Riposta București) 15-4
Ioana Raisa Apostu (Unirea Iași) – Adriana Maria Geatara (CS Dinamo) 15-11
SEMIFINALE:
Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Ema Cîrligeanu (CS Riposta București) 15-5
Ioana Raisa Apostu (Unirea Iași) – Anastasia Fusea (CS Dinamo) 15-12
FINALA:
Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Ioana Raisa Apostu (Unirea Iași) 15-7
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club | Țară |
1 | COVALIU Amalia | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
2 | APOSTU Ioana Raisa | CSS Unirea Iasi | ROU |
3T | CIRLIGEANU Ema | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
3T | FUSEA Anastasia | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
5 | CORLATESCU Sofia Elena | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
6 | DEJESCU Ana | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
7 | GEATARA Adriana Maria | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
8 | GROSU Alexia Maria | CSM IASI | ROU |
9 | TANISLAV Maria | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
10 | ICNOTIU Teona Maria | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
11 | DINU Crina Maria | CSTA Bucuresti | ROU |
12 | ZAIT Maria | CS Muschetarul Iasi | ROU |
13 | SEZER Yasmin Teodora | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
14 | PELIN Briana Valentina | CSTA Bucuresti | ROU |
15 | CHICOS Teodora | CSS Unirea Iasi | ROU |
16 | MILITARU Alexia | CSTA Bucuresti | ROU |
17 | ADANILOAIE Andreea Beatrice | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
18 | TUDORANCEA Rebeca Maria | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
19 | MITRUS Andreea | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
20 | BONCIOAGA Stefania | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
21 | PESCARU Amelie | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
22 | CONDREA Ioana Miruna | CSM IASI | ROU |
23 | NUTA Maria Emilia | CSTA Bucuresti | ROU |
24 | MOCANITA Ina Andreea | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
25 | MIRON Daria | CSM IASI | ROU |
26 | MUNTEANU Livia Ioana | CSM IASI | ROU |
27 | DAN Alexia Lorena | CS Olimpic Cetate Rasnov | ROU |
28 | BOBES Eva Gimin | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
29 | GOMOESCU Bianca | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
30 | MINEA Ilinca | CSM IASI | ROU |
31 | COTOC Ana | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
32 | SPATARU Andreea | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
33 | VOLOSCIUC Mirra | ACS Prosperitatea Iasi | ROU |
34 | POPA Mara Elena | CSTA Bucuresti | ROU |
35 | RADU Sabina Raluca | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
36 | TODICA Nicol | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
37 | SPATARU Elena | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
38 | MUSAT Simona | CSS SLOBOZIA | ROU |
39 | BADULESCU Maria | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
40 | NEAGU Marta | CSS SLOBOZIA | ROU |
41 | COTOC Mara | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
42 | ZNACOM Catalina | CSM IASI | ROU |
43 | OARGA Alexia | CSTA Bucuresti | ROU |
44 | AXINTE Sofia | CS Muschetarul Iasi | ROU |
45 | PUSCASU Alexia Maria | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
46 | PREDESCU Diana Andreea | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
47 | ARAMONI Giulia | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
48 | OANCEA Ilinca | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
49 | HOGAS Sabina Andreia | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
50 | MILEA Maria | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
51 | FEDORENCIUC Lara Andreea | CSS Unirea Iasi | ROU |
52 | ORBAN Sara Andreea | CS Victoria Cumpana | ROU |
53 | MATEESCU Ingrid | CSTA Bucuresti | ROU |
54 | DUMITRU Sarah Maria | CSS SLOBOZIA | ROU |
55 | NASTASIU Maria Ilinca | CSM IASI | ROU |
56 | POUVOUTSIS Krisztina | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
57 | STEGARIU Mara | CS Muschetarul Iasi | ROU |
58 | UNGUREANU Rebecca Andreea | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
59 | COATU Alexia Maria | ACS Zorro Barlad | ROU |
60 | ANDREESCU Daria | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
61 | MIHAILA Daciana Raluca | CSS SLOBOZIA | ROU |
62T | JOLDEA Alessia Ioana | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
62T | SURUGIU Anastasia | CS Muschetarul Iasi | ROU |
64 | PLAMADEALA Ioana Mariuca | CSS Unirea Iasi | ROU |
65 | BECERIU Smaranda | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
66 | DRAGNEA Izabela Andreea | CS DINAMO BUCURESTI | ROU |
67 | VERENCA Andreea Gabriela | CSA STEAUA BUCURESTI | ROU |
68T | EONUS Deria | CS Victoria Cumpana | ROU |
68T | RUSSO DUSMANESCU Olga | CS RIPOSTA BUCURESTI | ROU |
68T | SURDU Alexandra Stefania | CS Victoria Cumpana | ROU |
71 | RUSU Maia Stefania | CS Victoria Cumpana | ROU |