Campionii naționali

Campioni Naţionali la Individual

Anul Floretă Masc. Floretă Fem. Spadă Masc. Spadă Fem. Sabie Masc. Sabie Fem.
1920 Dinu Cesianu Alexandru Racoviţă
1921 Alexandru Racoviţă Alexandru Racoviţă
1922 Mihai Savu Constantin H. Rosetti
1923 Mihai Savu Constantin H. Rosetti
1924 Gheorghe Caranfil Nicolae Caranfil Nicolae Caranfil
1925 Mihai Savu Nicolae Caranfil Nicolae Caranfil
1926 Gheorghe Caranfil Răzvan Popescu Ödön Balazs
1927 Constantin H. Rosetti Nicolae Caranfil Nicolae Caranfil
1928 Gheorghe Caranfil Constantin H. Rosetti Dumitru Raiciu
1929 Denis Dolescko Nicolae Marinescu Dumitru Raiciu
1930 Nicolae  Marinescu Nicolae Marinescu Dumitru  Raiciu
1931 Gheorghe Caranfil Nicolae Caranfil Vasile Rădulescu
1932 Nicolae  Marinescu Radu Brăescu Adrian  Deheleanu
1933 Nicolae  Marinescu Nicolae Caranfil M. Lozoncy
1934 Radu Matak Nicolae Caranfil Ştefan Slăvescu
1935 Nicolae  Marinescu Paul  Drogeanu Andrei Altman
1936 Nicolae  Marinescu Nicolae  Marinescu Nicolae Marinescu
1937 Nicolae  Marinescu Lili Prager Nicolae  Marinescu Nicolae Marinescu
1938 Nicolae Marinescu Grigore Neculce Nicolae Marinescu
1939 Grigore Neculce E Kimmel Vasile Rădulescu Marin Dobre
1940 Grigore Neculce Lili Prager Grigore Neculce Camilo Szatmary
1943 Tudor Ilie Grigore Neculce Gheorghe Man
1945 Aristide Galimir Grigore Neculce Dumitru Raiciu
1946 Aristide Galimir Ioana Dobrin Aristide Galimir Tudor Ilie
1947 Nicolae Marinescu Lili Prager Grigore Neculce Jaques Istrate
1948 Ilie Tudor Rita Catalan Aristide Galimir Eugen Burlacu
1949 Grigore Neculce Lelia Talpeş Nu s-a desfăşurat Ion Szantay
1950 Ilie Tudor Mia Măglaşu Grigore Neculce Gheorge Man
1951 Nicolae Marinescu Idus Kesthelyi Grigore Neculce Gheorghe Man
1952 Nicolae Marinescu Ilona Zagoni Nicolae Marinescu Tiberiu Bartoş
1953 Vasile Chelaru Martha Telegdy Cornel Georgescu Tudor Ilie
1954 Andrei Vâlcea Mariana Taitiş Ilie Tudor Gheorghe Man
1955 Angelo Pellegrini Olga Orban Ilie Tudor Tiberiu Bartoş
1956 Ştefan Tăpălagă Mariana Taitiş-Vicol Grigore Neculce Tiberiu Szabo
1957 Tănase Mureşanu Ecaterina Orb Constantin Ciocârlie Cornel Pelmuş
1958 Tănase Mureşanu Olga Orban-Szabo Constantin Stelian Cornel Pelmuş
1959 Ilie Tudor Olga Szabo Ştefan Haukler Cornel Pelmuş
1960 Iosif Zilahy Mariana Vicol Constantin Stelian Dumitru Mustaţă
1961 Iosif Zilahy Olga Szabo Constantin Stelian Dumitru Mustaţă
1962 Tănase Mureşanu Olga Szabo Ştefan Haukler Dumitru Mustaţă
1963 Tănase Mureşanu Mariana Vicol Constantin Stelian Dumitru Mustaţă
1964 Ionel Drâmbă Mariana Vicol Dan Ionescu Ionel Drâmbă
1965 Iuliu Falb Olga Szabo Ştefan Haukler Dumitru Mustaţă
1966 Iuliu Falb Ileana Gyulai Ştefan Moldanski Gheorghe Culcea
1967 Iuliu Falb Ileana Gyulai Anton  Pongratz Ioska Budahazi
1968 Ionel Drâmbă Ecaterina Jencsik Alexandru Istrate Octavian Vintilă
1969 Ionel Drâmbă Olga Szabo Alexandru Istrate Octavian Vintilă
1970 Mihai Ţiu Suzana Ardeleanu Carol Kiss Dan Irimiciuc
1971 Mihai Ţiu Suzana Ardeleanu Ştefan Moldanski Dan Irimiciuc
1972 Mihai Ţiu Ana Pascu Alexandru Istrate Gheorghe Culcea
1973 Mihai Ţiu Ileana Gyulai Anton  Pongratz Tănase Mureşan
1974 Petru Kuki Suzana Ardeleanu Constantin Bărăgan Ioan Pop
1975 Petru Kuki Ecaterina Jencsik-Stahl Octavian Zidaru Ionel Pantelimonescu
1976 Mihai Ţiu Suzana Ardeleanu Ioan Popa Corneliu Marin
1977 Petre Buricea Marcela Moldovan Ioan Popa Marin Mustaţă
1978 Mihai Ţiu Suzana Ardeleanu Constantin Bărăgan Marin Mustaţă
1979 Petru Kuki Suzana Ardeleanu Ioan Popa Ionel Pantelimonescu
1980 Petru Kuki Aurora Dan Constantin Bărăgan Ioan Pop
1981 Petru Kuki Aurora Dan Rudolf Szabo Marin Mustaţă
1982 Petru Kuki Marcela Moldovan Mikloş Bodoczi Marin Mustaţă
1983 Petru Kuki Marcela Moldovan Ion Dima Corneliu Marin
1984 Petru Kuki Elisabeta Guzganu Mihai Popa Marin Mustaţă
1985 Livius Buzan Rozalia Oros Sorin Şaitoc Corneliu Marin
1986 Romică Molea Reka-Zsofia Szabo Rudolf Szabo Alexandru Chiculiţă
1987 Nicolae Ille Rozalia Oros Nicolae Felix Florin Păunescu
1988 George Oancea Reka-Zsofia Szabo Mihai Popa Alexandru Chiculiţă
1989 George Oancea Laura-Gabriela Badea Mikloş Bodoczi Alexandru Chiculiţă
1990 Petre Ducu Roxana Dumitrescu Mihai Popa Alina Moţea Alexandru Chiculiţă
1991 Romică Molea Claudia Grigorescu Mirel Adam Emoke Muzsnay Alexandru Chiculiţă
1992 Petre Ducu Reka-Zsofia Szabo Ionel-Ilarie Stanciu Irina Görbe Alexandru Chiculiţă
1993 Livius Buzan Laura-Gabriela Badea Gabriel Pantelimon Mariana Alexa Dan Victor Găureanu
1994 Romică Molea Laura-Gabriela Badea Ionel-Ilarie Stanciu Iudit Gyurcan Dan Victor Găureanu
1995 Petre Ducu Reka-Zsofia Szabo George Epurescu Ana Pavel Alin Lupeică
1996 Petre Ducu Laura-Gabriela Badea Cornel-Răzvan Milan Ana Pavel Alin Lupeică
1997 Romică Molea Mioara David George Epurescu Ana Pavel Alin Lupeică
1998 Peter Habala Roxana Scarlat Alexandru Nyisztor Irina Görbe Dan Victor Găureanu
1999 Serghei Jelezov Roxana Scarlat Constantin Dumitrescu Ana-Maria Brânză Mihai Covaliu
2000 Serghei Jelezov Roxana Scarlat George Epurescu Ana-Maria Brânză Mihai Covaliu
2001 George Ilie Laura Cârlescu-Badea Adrian Pop Ana Pavel Mihai Covaliu Irina Drăghici
2002 Serghei Jelezov Roxana Scarlat Alexandru Nyisztor Bernadette Mayer Mihai Covaliu Cătălina Gheorghiţoaia
2003 George Ilie Laura Cârlescu-Badea Alexandru Nyisztor Loredana Iordăchioiu Mihai Covaliu Irina Covaliu
2004 Radu Dărăban Laura Carlescu Badea George Epurescu Ana-Maria Brânză Rareş Dumitrescu Cătălina Gheorghiţoaia
2005 Virgil Sălişcan Roxana Scarlat Alexandru Nyisztor Ana-Maria Brânză Mihai Covaliu Andreea Pelei
2006 Virgil Sălişcan Cristina Stahl Alexandru Nyisztor Simona Alexandru Rareş Dumitrescu Irina Covaliu
2007 Virgil Sălişcan Cristina Stahl Alexandru Nyisztor Ana-Maria Brânză Mihai Covaliu Elena Munteanu
2008 Radu Dărăban Cristina Stahl Alexandru Nyisztor Simona Alexandru Rareş Dumitrescu Elena Munteanu
2009 Virgil Sălişcan Cristina Stahl Alexandru Nyisztor Anca Măroiu Florin Zalomir Elena Munteanu
2010 Radu Dărăban Maria Udrea Adrian Pop Anca Măroiu Rareș Dumitrescu Bianca Pascu
2011 Virgil Sălişcan Cristina Ghiţă Adrian Pop Ana-Maria Brânză Mihail Bela Bianca Pascu
2012 Radu Dărăban Cristina Ghiţă Bertalan Arkosi Ana-Maria Brânză Rareş Dumitrescu Mihaela Bulică
2013 Virgil Sălişcan Cristina Ghiţă Bertalan Arkosi Ana-Maria Brânză Tiberiu Dolniceanu Mihaela Bulică
2014 Radu Dărăban Maria Boldor Mitrică Alin Simona Gherman Alin Badea Bianca Pascu
2015 Radu Dărăban Maria Boldor  Liviu Dragomir  Simona Pop  Tiberiu Dolniceanu Bianca Pascu
2016  Radu Dărăban  Maria Udrea  Adrian Pop  Simona Gherman  Iulian Teodosiu  Bianca Pascu
2017  Radu Dărăban  Maria
Boldor
 Adrian Szilagyi Amalia Tătăran  Iulian
Teodosiu
Bianca Pascu

Campioanele Naţionale la Echipe

Anul Floretă Masculin Floretă Feminin Spadă Masculin Spadă Feminin Sabie Masculin Sabie Feminin
1948 Godeanu Buc. Banca RPR Buc.
1950 Spartac Banca RPR Buc. CCA Buc.
1951 CCA Buc. Spartac Banca RPR Buc. CCA Buc.
1952 CCA Buc. Ştiinţa Cluj CCA Buc.
1953 CCA Buc. Ştiinţa Cluj CCA Buc.
1954 CCA Buc. Ştiinţa Cluj CCA Buc.
1955 CCA Buc. Ştiinţa Cluj Ştiinţa ICF Buc. CCA Buc.
1956 CCA Buc. Progresul Finanţe-Bănci Buc. CCA Buc. CCA Buc.
1957 CCA Buc. Progresul Finanţe-Bănci Buc. Progresul Finanţe-Bănci Buc. CCA Buc.
1958 CCA Buc. Progresul Buc. CCA Buc. CCA Buc.
1959 CCA Buc. CCA Buc. Progresul Buc. CCA Buc.
1960 Petrolul Ploieşti Progresul Buc. CCA Buc. CCA Buc.
1961 CCA Buc. CSM Cluj CCA Buc. Ştiinţa Buc.
1962 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1963 Steaua Buc. Progresul Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1964 Steaua Buc. Unio Satu Mare Ştiinţa Buc. Steaua Buc.
1965 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1966 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1967 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1968 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1969 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1970 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1971 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1972 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1973 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1974 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1975 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1976 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1977 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1978 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1979 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1980 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1981 Steaua Buc. CS Satu Mare Steaua Buc. Steaua Buc.
1982 Steaua Buc. CS Satu Mare Steaua Buc. Steaua Buc.
1983 Steaua Buc. CS Satu Mare Steaua Buc. Steaua Buc.
1984 Steaua Buc. Dinamo Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1985 Steaua Buc. CS Satu Mare Steaua Buc. Steaua Buc.
1986 Steaua Buc. CS Satu Mare Steaua Buc. Steaua Buc.
1987 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1988 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc.
1989 Flacăra Satu Mare Steaua Buc. CS Satu Mare Steaua Buc.
1990 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. CS Satu Mare Steaua Buc.
1991 Steaua Buc. Steaua Buc. CS Satu Mare CS Satu Mare Tractorul Bv.
1992 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. CS Satu Mare Tractorul Bv.
1993 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Tractorul Bv.
1994 Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. BNR Buc.
1995 Steaua Buc. BNR Buc. Steaua Buc. BNR Buc. Tractorul Bv.
1996 Steaua Buc. Steaua Buc. BNR Buc. BNR Buc. Tractorul Bv.
1997 Samus Satu Mare Steaua Buc. Steaua Buc. Steaua Buc. Tractorul Bv.
1998 Samus Satu Mare Steaua Buc. BNR Buc. CSM Craiova Tractorul Bv.
1999 Steaua Buc. Steaua Buc. BNR Buc. BNR Buc. Steaua Buc.
2000 Steaua Buc. Steaua Buc. Crişul Oradea BNR Buc. BNR Buc.
2001 Steaua Buc. Steaua Buc. Crişul Oradea CS Satu Mare Steaua Buc. Progresul BNR
2002 Steaua Buc. Steaua Buc. Crişul Oradea CSM/LPS Cv. Dinamo Buc. Dinamo Buc.
2003 Steaua Buc. Steaua Buc. Crişul Oradea CSM/LPS Cv. Steaua Buc. Steaua Buc.
2004 Steaua Buc. Steaua Buc. CS Satu Mare Steaua Buc. Dinamo Buc. Dinamo Buc.
2005 Steaua Buc. Steaua Buc. Crişul Oradea CSM/LPS Cv. Dinamo Buc. Steaua/CSM Iasi
2006 Steaua Buc. Steaua Buc. Crişul Oradea Steaua Buc. Dinamo Buc. Dinamo Buc.
2007 Steaua Buc. Steaua Buc. Crişul Oradea Steaua Buc. Dinamo Buc. Steaua Buc.
2008 Steaua Buc. Steaua Buc. Crişul Oradea Steaua Buc. Dinamo Buc. Steaua Buc.
2009 Steaua Buc. Steaua Buc. CSM Oradea Steaua Buc. Dinamo Buc. Steaua Buc.
2010 Steaua Buc. Dinamo Buc. CS Satu Mare Steaua Buc. Dinamo Buc. Steaua Buc.
2011 Steaua Buc. Steaua Buc. CSM Oradea Steaua Buc. Dinamo Buc. Dinamo Buc.
2012 Steaua Buc. Steaua Buc. CS Satu Mare Steaua Buc. Dinamo Buc. Steaua Buc.
2013 Steaua Buc. Steaua Buc. CSU Craiova Steaua Buc. Dinamo Buc. Dinamo Buc.
2014 CSU Poli Timişoara Steaua Buc. CSU Craiova Steaua Buc. Dinamo Buc. Dinamo Buc.
2015 CSU Cluj Napoca Steaua Buc. CSM Satu Mare Steaua Buc. Dinamo Buc. Dinamo Buc.
2016  CSU Poli Timișoara  Steaua Buc.  CSU Craiova Steaua Buc. Dinamo Buc. Dinamo Buc.
2017  CSU Cluj Napoca  CSA Steaua  CSM Satu Mare  CSA Steaua  CSA Steaua CS Dinamo

 

Back to Top