Tiberiu Dolniceanu (26 de ani) a încheiat sezonul Cupei Mondiale de sabie seniori cu o nouă clasare pe podium – locul trei la Grand Prix-ul de la Plovdiv, dar acest lucru nu i-a asigurat rămânerea pe prima poziție a clasamentului. Elevul lui Mihai Covaliu a fost depășit în urma concursului din Bulgaria de către sud-coreeanul Kim Junghwan. Deși a terminat și el pe locul trei, Kim, care anul trecut nu a tras la Plovidiv, a avut avantajul de a-și trece pe plus toate cele 30 de puncte. În schimb, Tibi a terminat în 2013 pe locul al doilea, cu 39 de puncte, și a pierdut 9 puncte după concursul de duminică, când a primit doar 30. Cum diferența dintre român și sud-coreean înaintea Grand Prix-ului de la Plovdiv a fost de 19 puncte, Kim Junghwan este noul lider al Cupei Mondiale de sabie seniori, cu un total de 221 de puncte. Tiberiu Dolniceanu a coborât pe locul secund, cu 209 puncte, iar pe poziția a treia se află rusul Veniamin Reshetnikov, cu 190 de puncte.
Ceilalți sabreri români ocupă următoarele poziții în clasamentul Cupei Mondiale: Alin Badea – locul 26, cu 63 de puncte; Ciprian Gălățanu – locul 33, cu 43 de puncte; Iulian Teodosiu – locul 76, cu 19, puncte; Dragoș Sîrbu – locul 117, cu 10 puncte; George Iancu – locul 156, cu 6 puncte;  Mădălin Bucur – locul 165, cu 6 puncte; Mihai Cruțu – locul 379 și Alexandru Popescu – locul 416, ambii cu 0 puncte.

Dolniceanu, al treilea podium în Cupa Mondială de sabie în 2014

La finalul săptămânii trecute, Tiberiu Dolniceanu și-a trecut în palmares a treia medalie la o etapă de Cupă Mondială în 2014. După bronzul de la Madrid și aurul de la Moscova, Tibi a cucerit la Plovdiv încă un bronz.
Parcursul său pe tabloul principal a fost următorul: 15-8 cu Dragoș Sîrbu, pe tabloul de 64; 15-12 cu Richard Huebers (Germania), pe tabloul de 32; 15-8 cu Alin Badea, pe tabloul de 16; 15-14 cu Daryl Homer (SUA), pe tabloul de 8; și 13-15 cu Enrico Berre (Italia), în semifinale. Ceilalți sabreri români au încheiat concursul de la Plovdiv pe următoarele poziții:
Alin Badea – locul 14. Rezultate: 15-9 cu Sung Junmo (Coreea de Sud), pe tabloul de 64; 15-12 cu Eli Dershwitz (SUA), pe tabloul de 32; și 8-15 cu Tiberiu Dolniceanu, pe tabloul de 16;
Iulian Teodosiu – locul 25. Rezultate: 15-12 cu Adam Skrodzki (Polonia), pe tabloul de 64; și 9-15 cu Kim Junghwan (Coreea de Sud), pe tabloul de 32;
George Iancu – locul 30. Rezultate: 15-11 cu Nikolai Nikolic (Austria), pe tabloul de 64; și 9-15 cu Nicolas Rousset (Franța); pe tabloul de 32;
Ciprian Gălățanu – locul 58. Rezultat: 11-15 cu Aldo Montano (Italia), pe tabloul de 64;
Dragoș Sîrbu – locul 64. Rezultat: 8-15 cu Tiberiu Dolniceanu, pe tabloul de 64.
Mihai Cruțu – locul 91. Rezultat – eliminat în preliminarii;
Mădălin Bucur – locul 94. Rezultat – eliminat în preliminarii.
La etapele de Cupă Mondială din acest an, Tiberiu Dolniceanu s-a clasat pe următoarele poziții: Madrid – locul 3, Padova – locul 17, Budapesta – locul 5, Moscova – locul 1, Atena – locul 17, Chicago – locul 9, Varșovia – locul 33 și Plovdiv – locul 3.