De vineri și până duminică, în perioada 13-15 ianuarie 2017, la Bratislava a avut loc etapa cu numărul opt din cadrul Circuitului European de spadă cadeți, feminin și masculin, din sezonul 2016-2017.
Penultima etapă din acest sezon a primit la start, în total, 434 de sportivi, la feminin și masculin, la individual și echipe. România a fost reprezentată la concursul din Slovacia de 21 de sportivi, după cum urmează:
FEMININ: Andreea Constantin (CSA Steaua), Cristina Constantinescu (CSA Steaua), Talida Enache (CS UNEFS), Andrada Ghica (ACS Stesial), Zsofia Kato (CS Satu Mare), Ana Maria Melintescu (ACS Stesial), Bianca Moroianu (CSS Quarto), Melany Pfeifer (CS Satu Mare), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș), Irina Stan (CSA Steaua);
MASCULIN: Mihai Bigea (LPS Craiova), Dorel Dincă (CS UNEFS), Adam Macska (CS Satu Mare), Alexandru Oroian (CS Satu Mare), Mihai Petre (CS UNEFS), Daniel Popa (CS UNEFS), Sebastian Popescu (LPS Craiova), Tudor Surducan (CS Satu Mare), Balazs Szilagyi (CS Satu Mare), Tudor Zărnescu (CS UNEFS), David Ziman (CS Satu Mare).
Duminică, 15 ianuarie, prima probă care s-a încheiat la Bratislava a fost cea de spadă cadeți feminin individual. Iar cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Talida Enache. Legitimată la CS UNEFS, Talida s-a clasat pe locul 29, după următoarele rezultate pe tabloul de eliminări directe: tabloul de 256 – 15-1 cu Defne Ceran (Turcia); tabloul de 128 – 15-10 cu Lucija Gnjidic (Croația); tabloul de 64 – 10-9 cu Catherine Beddingfield (SUA); tabloul de 32 – 7-12 cu Evelin Kiss (Ungaria).
Celelalte sportive din România au încheiat proba de spadă cadeți feminin individual de la Bratislava pe următoarele poziții: Cristina Constantinescu (CSA Steaua) – locul 58, Ana Maria Melintescu (ACS Stesial) – locul 62, Andrada Ghica (ACS Stesial) – locul 80, Irina Stan (CSA Steaua) – locul 83, Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș) – locul 105, Bianca Moroianu (CSS Quarto) – locul 114, Andreea Constantin (CSA Steaua) – locul 127, Zsofia Kato (CS Satu Mare) – locul 131, Melany Pfeifer (CS Satu Mare) – locul 151. Au participat 206 sportive.
Podiumul probei de spadă cadeți feminin individual de la Bratislava a arătat astfel: 1. Dar Hecht (Israel), 2. Outi Jaakkola (Finlanda), 3. Greta Candreva (SUA) și Lili Buki (Ungaria).
Următoarea etapă din Circuitul European de cadeți, la spadă feminin și masculin, și care va fi ultima din sezonul 2016-2017, va avea loc în Luxemburg, în perioada 21-22 ianuarie 2017.