Știri

Simona Gherman, locul 10 la etapa de Cupă Mondială la spadă seniori, proba feminină la individual, din Barcelona

Etapa de Cupă Mondială la spadă seniori feminin, proba individuală, din Barcelona, de sâmbătă, 24 ianuarie, s-a încheiat în 16 pentru România. Dan Podeanu și George Epurescu au deplasat la Barcelona nouă sportive, iar după calificările de vineri, patru dintre ele au tras sâmbătă pe tabloul principal: Ana Maria Brânză, Simona Gherman, Amalia Tătăran și Ana Maria Constantin.
Dintre cele patru, cel mai bun rezultat a fost obținut de Simona Gherman, care s-a oprit pe tabloul de 16 după următorul parcurs: tabloul de 64 – 15-8 cu Camilla Batini (Italia); tabloul de 32 – 14-13 cu Elena Shasharina (Rusia); tabloul de 16 – 12-15 cu Tatyana Andryushina (Rusia). În urma acestor rezultate, sportiva de la CSA Steaua a încheiat întrecerea pe locul 10.
Ana Maria Brânză s-a clasat pe locul 20, după ce a părăsit concursul pe tabloul de 32. După 15-10 cu Joanna Halls (Australia), în 64, Brânză a fost învinsă în 32 de poloneza Renata Knapik-Miazga, scor 8-15.
Amalia Tătăran (8-10 cu Sophie Haarlem, din Suedia) și Ana Maria Constantin (5-6 cu Katharine Holmes, din SUA) au fost eliminate în 64. Ana Maria Constantin a terminat pe locul 42, iar Amalia pe poziția 42.
Celelalte spadasine din România au încheiat întrecerea pe următoarele poziții: Simona Pop – locul 65, Loredana Dinu – locul 66, Ioana Dumitru – locul 85, Maria Udrea – locul 99, Anca Măroiu – locul 123. Au participat 233 de sportive.
Duminică, 25 ianuarie, are loc concursul pe echipe.