Ediția 2017 a Cupei Riposta de la București – etapă din Circuitul European de sabie cadeți, feminin și masculin, doar la individual – s-a încheiat duminică, 29 ianuarie, cu proba feminină.
În Sala Polivalentă din București s-au prezentat la start 81 de sportive din Belgia, Bulgaria, Chile, Spania, Marea Britanie, Republica Moldova, România, Elveția, Turcia, Ucraina și SUA. România a fost reprezentată de 39 de sportive, iar cel mai bun rezultat a fost obținut de către Sabina Martiș. Legitimată la CSA Steaua, Sabina s-a clasat la final pe locul al doilea, după ce a cedat în finală, scor 11-15, în fața sportivei Olena Pysarenko (Ucraina).
Rezultatele de pe tabloul de 8 au fost:

Rezultatele complete ale sportivelor românce la concursul de la București au fost: Sabina Martiș (CSA Steaua) – locul 2, Ioana Radu (CSS Unirea Iași) – locul 6, Ilinca Pantiș (CS Riposta) – locul 9, Diana Crețu (CSM Brașov) – locul 14, Roberta Ciobanu (CS Dinamo) – locul 16, Catrinel Tipișcă (CSM Iași) – locul 19, Tania Lutea (CSA Steaua) – locul 23, Denisa Șerban (CSA Steaua) – locul 28, Dora Szegedi (CS Riposta) – locul 29, Mara Neacșu (CS Dinamo) – locul 30, Ana Botezatu (CSM Brașov) – locul 31, Felicia Iacob (CSA Steaua) – locul 33, Amalia Stan (CSS Unirea Iași) – locul 36, Maria Matei (CS Dinamo) – locul 40, Emma Iacob (ACS Duel) – locul 43, Maria Badea (CSA Steaua) – locul 47, Delia Chircă (CSTA București) – locul 50, Vanessa Danciu (CSM Brașov) – locul 51, Laura Moroianu (CS Dinamo) – locul 52, Alessia Cida (CSM Brașov) – locul 53, Ștefania Szabo (CSM Brașov) – locul 54, Denisa Zaharia (CSA Steaua) – locul 57, Maria Cojocaru (CS Riposta) – locul 59, Anisa Antonescu (CS Dinamo) – locul 62, Mihaela Chițu (CS Riposta) – locul 63, Teodora Alexandrescu (CS Riposta) – locul 64, Elena Necula (CSTA București) – locul 65, Andreea Cristina Gheorghe (CSA Steaua) – locul 67, Sabrina Zamfira (CS Riposta) – locul 70, Alyssa Ștefănescu (CS Riposta) – locul 71, Antonia Nicolae (CS Dinamo) – locul 73, Andreea Popescu (ACS Duel) – locul 74, Miruna Băjenaru (ACS Duel) – locul 75, Daria Damian (CSS Unirea Iași) – locul 76, Anisia Potoroanca (CSA Steaua) – locul 77, Maria Martinaș (CSS Unirea Iași) – locul 78, Daria Carp (CSM Iași) – locul 79, Teodora Neagu (CSM Iași) – locul 79, Cristiana Bădețoiu (CSA Steaua) – locul 81. Au participat 81 de sportive.
Întreaga desfășurare a concursului Cupa Riposta de la București, ediția 2017, în proba de sabie feminin individual, poate fi văzută mai jos:

Cupa Riposta la sabie a fost un concurs organizat de către Clubul Sportiv Riposta București (antrenori Sandu Constantin și Lucian Dina), cu sprijijul Federației Române de Scrimă.
Invitat special al organizatorilor la festivitatea de premiere de duminică a fost Ana Maria Popescu (campioană olimpică la Rio 2016, vicecampioană olimpică la Beijing 2008, dublă campioană mondială și de șapte ori campioană europeană la spadă)!
Concursul de la București a fost ultima etapă din Circuitul European de cadeți, la sabie feminin și masculin, din sezonul 2016-2017. Următoarea competiție importantă la cadeți și juniori este Campionatul European de la Plovdiv (Bulgaria), din perioada 28 februarie – 9 martie 2017.