Orașul Iași găzduiește în perioada 22-25 septembrie o nouă ediție a Cupei Federației la sabie pentru cadeți și juniori, masculin și feminin.
Vineri, 23 septembrie, în Sala de atletism Grădinari, de la ora 9:00 a avut loc proba de sabie juniori masculin. La start s-au prezentat 61 de sportivi de la toate cluburile de sabie din țară.
La fel ca și în întrecerea cadeților, proba de sabie juniori a fost câștigată de către Matei Aniculoesei. Legitimat la CSA Steaua, Matei a câștigat Cupa Federației după ce l-a învins în finală pe George Dragomir, de la CSS Slobozia, scor 15-11. Podiumul a fost completat de către Petru Aniculoesei (CSA Steaua) și Răzvan Ursachi (CSM Iași).
Rezultatele de pe tabloul de 8 au fost următoarele:
t8-juniori
Clasamentul complet al Cupei Federației la sabie juniori masculin de la Iași, ediția 2016, poate fi văzut AICI.
Programul următoarelor două zile de concurs din cadrul Cupei Federației la sabie de la Iași este următorul: