Joi, 22 septembrie, a debutat la Iași o nouă ediție a Cupei Federației la sabie pentru cadeți și juniori, masculin și feminin. În prima zi de concurs, în Sala de atletism Grădinari a avut loc proba de sabie cadeți masculin. Au participat 45 de sportivi de la toate cluburile de sabie din țară, iar trofeul a fost câștigat de către Matei Aniculoesei. Legitimat la CSA Steaua, Matei l-a învins în finală pe Răzvan Stănescu, de la CSS Slobozia, scor 15-11.
Podiumul a fost completat de Peter Nyiri (CS Riposta) și Andrei Păștin (CS Dinamo).
Rezultatele de pe tabloul de 8 au fost următoarele:
t8-sabie-masc-cadeti
Clasamentul complet al Cupei Federației la sabie cadeți masculin de la Iași, ediția 2016, poate fi văzut AICI.
Programul următoarelor trei zile de concurs din cadrul Cupei Federației la sabie de la Iași este următorul: