Campionatul European de Cadeți – masculin, spadă, individual

Toți cei patru reprezentanți ai României au trecut cu brio de faza grupelor. Marton Mezinger a început turneul cu patru victorii obținute în cele șase meciuri disputate în grupe, ceea ce l-a trimis în turul doi al tabloului. Aici l-a întâlnit pe sârbul Konstantin Zivanovic, pe care l-a învins categoric, cu 15-4. În 16-imi, sătmăreanul l-a întrecut pe israelianul Ilay Segal, cu 15-14, iar în optimi a dispus cu 15-9 de Adam Horvath (Ungaria). Victoria cu Horvath l-a propulsat în sferturile de finală, la un pas de medalie. Adversar i-a fost norvegianul Alexander Malvik. Partida a fost foarte disputată. S-a mers cap la cap până la 8-8, când norvegianul s-a desprins la două tușe. Marton a revenit cu 9-10, dar Malvik a fost mai agresiv pe final, a punctat mai mult și s-a impus cu 15-11. Marton s-a oprit în sferturi, dar s-a clasat pe locul 7, reușind o performanță bună, care îi va da multă încredere tânărului spadasin de la CS Satu Mare.

Cristian Corbu (trei victorii în grupă) a intrat pe tablou în primul tur. Aici l-a eliminat pe bulgarul Aleks Kostadinov, cu 15-8, și s-a calificat pentru turul secund unde a pierdut cu 11-15 la britanicul Alec Brooke.

Rareș Marghescu (cinci victorii în grupă) a intrat direct în turul al doilea al tabloului, dar a pierdut cu 6-15 la italianul Giacomo Pietrobelli. Și Anton Cîmpan (patru victorii în grupă) s-a calificat direct în turul secund al tabloului, însă a fost eliminat de norvegianul Alexander Malvik, cu 15-11.

La final, Rareș Marghescu a ocupat locul 39, Anton Cîmpan s-a clasat pe locul 51, iar Cristian Corbu a fost al 60-lea.