Campionatul Naţional de Seniori – floretă, feminin, individual
A fost un extraordinar duel în familie la Timișoara! În sferturile Naționalelor de Seniori, Maria Boldor-Boghiță s-a luptat cu sora sa mai mică, Ana, într-o confruntare care s-a încheiat cu o victorie la limită a stelistei, 15-14. În semifinale, Maria a învins-o și pe colega sa de la CSA Steaua, Mălina Călugăreanu (15-10) și s-a calificat pentru ultimul act. Adversară i-a fost Rebeca Cândescu, de la CSU Politehnica Timișoara, însă Maria Boldor-Boghiță s-a impus fără probleme și în finală: 15-8, medalie de aur și titlul de campioană națională! Medaliile de bronz au fost obținute de Andreea Gheorghe (CSU Poli Timișoara) și Mălina Călugăreanu (CSA Steaua).
REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:
16-IMI:
- Alexandra Lazin (CSU Poli Timișoara) – Maria Chiorean (CS Satu Mare) 15-13
- Enya Male (CSM Corona Brașov) – Catinca Polschi (CSU Poli Timișoara) 15-12
- Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara) – Karina Liță (CSȘ Triumf București) 15-7
- Andreea Gheorghe (CSU Poli Timișoara) – Alexia Stan (CSȘ Triumf București) 15-1
- Maria Teodorescu (CSTA București) – Iana Manolache (CSȘ Triumf București) 15-8
- Alexandra Adoch (ACS Floreta Timișoara) – Mara Neagu Culea (CSA Steaua) 15-13
- Emilia Corbu (CSTA București) – Sara Serghie (CS Satu Mare) 15-2
- Ana Boldor Boghiță (CSU Poli Timișoara) – Sonia Tighinean (CSM Corona Brașov) 15-3
- Ecaterina Gorobet (CSU Poli Timișoara) – Diana Șuta (CSU Poli Timișoara) 15-5
- Darra Cișmaș (CSM Corona Brașov) – Iulia Popescu (ACS Floreta Timișoara) 15-6
- Maria Boldor Boghiță (CSA Steaua) – Anett Varga (ACS Floreta Timișoara) 15-6
- Anca Săveanu (CSA Steaua) – Ioana Barbu (CSTA București) 15-3
- Teodora Șofran (CSA Steaua) – Ingrid Miti Bikfalvi (CSU Poli Timișoara) 13-10
- Petra Magyar (CSU Poli Timișoara) – Miruna Husu (CSU Poli Timișoara) 15-8
- Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – Maya Marișescu (ACS Floreta Timișoara ) 15-3
- Rebeca Cândescu s-a calificat direct în optimi
OPTIMI DE FINALĂ:
- Rebeca Cândescu (CSU Poli Timișoara) – Alexandra Lazin (CSU Poli Timișoara) 15-1
- Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara) – Enya Male (CSM Corona Brașov) 15-10
- Andreea Gheorghe (CSU Poli Timișoara) – Maria Teodorescu (CSTA București) 15-9
- Emilia Corbu (CSTA București) – Alexandra Adoch (ACS Floreta Timișoara) 15-1
- Ana Boldor Boghiță (CSU Poli Timișoara) – Ecaterina Gorobet (CSU Poli Timișoara) 15-10
- Maria Boldor Boghiță (CSA Steaua) – Darra Cișmaș (CSM Corona Brașov) 15-6
- Anca Săveanu (CSA Steaua) – Teodora Șofran (CSA Steaua) 15-3
- Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – Petra Magyar (CSU Poli Timișoara) 15-3
SFERTURI DE FINALĂ:
- Rebeca Cândescu (CSU Poli Timișoara) – Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara) 15-4
- Andreea Gheorghe (CSU Poli Timișoara) – Emilia Corbu (CSTA București) 15-6
- Maria Boldor Boghiță (CSA Steaua) – Ana Boldor Boghiță (CSU Poli Timișoara) 15-14
- Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) – Anca Săveanu (CSA Steaua) 15-11
SEMIFINALE:
- Rebeca Cândescu (CSU Poli Timișoara) – Andreea Gheorghe (CSU Poli Timișoara) 15-12
- Maria Boldor Boghiță (CSA Steaua) – Mălina Călugăreanu (CSA Steaua) 15-10
FINALA:
- Maria Boldor Boghiță (CSA Steaua) – Rebeca Cândescu (CSU Poli Timișoara) 15-8
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club | Țară |
1 | BOLDOR BOGHIȚĂ Maria | CSA STEAUA București | ROU |
2 | CÂNDESCU Rebeca | CSU POLITEHNICA Timișoara | ROU |
3T | CĂLUGAREANU Mălina | CSA STEAUA București | ROU |
3T | GHEORGHE Andreea | CSU POLITEHNICA Timișoara | ROU |
5 | BOLDOR BOGHIȚĂ Ana | CSU POLITEHNICA Timișoara | ROU |
6 | CORBU Emilia | CSTA București | ROU |
7 | SĂVEANU Anca | CSA STEAUA București | ROU |
8 | SÎRBU Teodora | CSU POLITEHNICA Timișoara | ROU |
9 | ȘOFRAN Teodora | CSA STEAUA București | ROU |
10 | CIȘMAȘ Darra | CSM CORONA Brașov | ROU |
11 | TEODORESCU Maria | CSTA București | ROU |
12 | GOROBET Ecaterina | CSU POLITEHNICA Timisoara | ROU |
13 | MAGYAR Petra | CSU POLITEHNICA Timișoara | ROU |
14 | LAZIN Alexandra | CSU POLITEHNICA Timișoara | ROU |
15 | ADOCH Alexandra | ACS FLORETA Timișoara | ROU |
16 | MALE Enya | CSM CORONA Brașov | ROU |
17 | POLSCHI Catinca | CSU POLITEHNICA Timișoara | ROU |
18 | NEAGU CULEA Mara | CSA STEAUA București | ROU |
19 | CHIOREAN Maria | CS Satu Mare | ROU |
20 | HUSU Miruna | CSU POLITEHNICA Timișoara | ROU |
21 | ȘUTA Diana | CSU POLITEHNICA Timișoara | ROU |
22 | MANOLACHE Iana | CSȘ TRIUMF București | ROU |
23 | POPESCU Iulia | ACS FLORETA Timișoara | ROU |
24 | MITI BIKFALVI Ingrid | CSU POLITEHNICA Timișoara | ROU |
25 | LIȚĂ Karina | CSȘ TRIUMF București | ROU |
26 | BARBU Ioana | CSTA București | ROU |
27 | VARGA Anett | ACS FLORETA Timișoara | ROU |
28 | STAN Alexia | CSȘ TRIUMF București | ROU |
29 | SERGHIE Sara | CS Satu Mare | ROU |
30 | TIGHINEAN Sonia | CSM CORONA Brașov | ROU |
31 | MARIȘESCU Maya | ACS FLORETA Timișoara | ROU |
32 | OLARU Alexandra | CSM CORONA Brașov | ROU |
33 | PESCARUȘ Denisa | CSM CORONA Brașov | ROU |
34 | ȘOITU Denisa | CSM CORONA Brașov | ROU |
35 | PREDA Dalia | CSȘ TRIUMF București | ROU |
36 | IUCA Maria | CSM CORONA Brașov | ROU |
37 | DRAVECZKY Rebeka | CS Satu Mare | ROU |
38 | MACIU Amalia | ACS FLORETA Timișoara | ROU |