Capitala Franței, Paris, a găzduit sâmbătă și duminică, 4 și 5 februarie 2017, etapa cu numărul șase din Circuitul European de floretă U14, la feminin și masculin, doar la individual.
Denumit și „Maratonul de floretă”, concursul de la Paris a primit la start 321 de băieți și 180 de fete din întreaga lume. România a fost și ea prezentă la acest eveniment sportiv cu patru sportivi: Pavel Gabriel (CSTA București), Karina Vasile (ACS Balestra), Andreea Dincă (ACS Balestra) și Amalia Dumitru (CSTA București).
Cel mai bun rezultat al delegației României a fost obținut de către Karina Vasile. Sportiva de la ACS Balestra a fost eliminată pe tabloul de 32 și a încheiat concursul pe poziția 30.
Ceilalți sportivi români s-au clasat pe următoarele poziții: Andreea Dincă – locul 47, Amalia Dumitru – locul 78, Gabriel Pavel – locul 54.
La Paris s-a tras și la cadeți (U17), dar România nu a concurat.