Stelistul George Petrache a câștigat aurul Naționalelor la categoria Speranțe, spadă masculin, după o competiție în care a înregistrat 13 victorii pe planșă, o victorie prin abandonul adversarului și o singură înfrângere – în faza secundă a grupelor. Petrache s-a calificat în finală după ce adversarul său din semifinale, Mihai Ghencea, a abandonat din motive medicale. În ultimul act s-a mai calificat și constănțeanul David Pădureanu, după 15-7 cu Francesco Nițu. Finala a fost însă la discreția stelistului, care s-a impus cu 15-5 și a câștigat aurul concursului. Medaliile de bronz au fost câștigate de Francesco Nițu (LPS Craiova) și Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța).
REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL
16-IMI:
- Francesco Nițu (LPS Craiova) – Laszlo Acs (CSȘ Tg Mureș) 15-7
- Șerban Cherciu (CSM Corona Brașov) – Matei Campion (ACS Stesial București) 10-9
- Alexandru Dina (CS UNEFS București) – Călin Aprofirei (CSM Corona Brașov) 15-10
- Robert Nicolae (LPS Craiova) – David Garagancea (ACS Athos Fencing) 15-6
- David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Eduard Doicaru (CS Farul Constanța) 15-3
- Cezar Panas (CS Satu Mare) – Mihai Slave (ACS Prima Spadă) 15-4
- Ștefan Viziteu (CS Satu Mare) – Gabriel Popa (LPS Bihorul Oradea) 12-11
- Iustin Nica (CSA Steaua) – Mihnea Codrean (LPS Bihorul Oradea) 15-8
- Ovidiu Enescu (LPS Craiova) – Teodor Gogu (CS Farul Constanța) 15-8
- David Baloi (CSȘ Steaua) – Andrei Costea (CSȘ Steaua) 15-7
- Albert Baloi (CSȘ Steaua) – Cristian Leah (ACS Engarde București) 15-8
- Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) – Darius Fotescu (LPS Craiova) 15-5
- Gabriel Vasilescu (LPS Craiova) – Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) 15-14
- Sebastian Toma (LPS Craiova) – Dragoș Vieru (LPS Craiova) 15-14
- Raul Mateșan (CS Satu Mare) – Dan Popescu (LPS Craiova) 13-7
- George Petrache (CSA Steaua) – Ștefan Popa (ACS Engarde București) 15-2
OPTIMI DE FINALĂ:
- Francesco Nițu (LPS Craiova) – Șerban Cherciu (CSM Corona Brașov) 15-11
- Alexandru Dina (CS UNEFS București) – Robert Nicolae (LPS Craiova) 15-14
- David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Cezar Panas (CS Satu Mare) 13-11
- Iustin Nica (CSA Steaua) – Ștefan Viziteu (CS Satu Mare) 15-5
- Ovidiu Enescu (LPS Craiova) – David Baloi (CSȘ Steaua) 15-12
- Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) – Albert Baloi (CSȘ Steaua) 15-8
- Gabriel Vasilescu (LPS Craiova) – Sebastian Toma (LPS Craiova) 15-10
- George Petrache (CSA Steaua) – Raul Mateșan (CS Satu Mare) 15-9
SFERTURI DE FINALĂ:
- Francesco Nițu (LPS Craiova) – Alexandru Dina (CS UNEFS București) 15-6
- David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Iustin Nica (CSA Steaua) 15-14
- Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) – Ovidiu Enescu (LPS Craiova) 15-11
- George Petrache (CSA Steaua) – Gabriel Vasilescu (LPS Craiova) 15-9
SEMIFINALE:
- David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Francesco Nițu (LPS Craiova) 15-7
- George Petrache (CSA Steaua) – Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) abandon din motive medicale al lui Ghencea
FINALA:
- George Petrache (CSA Steaua) – David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) 15-5
CLASAMENT FINAL:
1. PETRACHE GEORGE CSA STEAUA BUCURESTI
2. PADUREANU DAVID CSS1 CONSTANTA
3T. NITU FRANCESCO LPS PETRACHE TRISCU
3T. GHENCEA Mihai CSS1 CONSTANTA
5. ENESCU Ovidiu LPS PETRACHE TRISCU
6. NICA Iustin CSA STEAUA BUCURESTI
7. VASILESCU Gabriel LPS PETRACHE TRISCU
8. DINA Alexandru CS UNEFS BUCURESTI
9. NICOLAE ROBERT LPS PETRACHE TRISCU
10. TOMA SEBASTIAN LPS PETRACHE TRISCU
11. PANAS CEZAR CS SATU MARE
12. VIZITEU STEFAN CS SATU MARE
13. CHERCIU SERBAN CSM CORONA BRASOV
14. MATESAN RAUL CS SATU MARE
15. BALOI DAVID CSS STEAUA BUC
16. BALOI ALBERT CSS STEAUA BUC
17. APROFIREI CALIN CSM CORONA BRASOV
18. LEAH CRISTIAN ACS ENGARDE BUC
19. COSTEA Andrei CSS STEAUA BUC
20. POPESCU DAN LPS PETRACHE TRISCU
21. CAMPION MATEI ACS STESIAL BUCURESTI
22. POPA GABRIEL LPS BIHORUL ORADEA
23. SLAVE Mihai ACS Prima Spadă
24. VIERU DRAGOS LPS PETRACHE TRISCU
25. GARAGANCEA David CS FARUL CONSTANTA
26. ILIUŢĂ Luca CSS1 CONSTANTA
27. FOTESCU DARIUS LPS PETRACHE TRISCU
28. DOICARU Eduard CS FARUL CONSTANTA
29. CODREAN MIHNEA LPS BIHORUL ORADEA
30. GOGU TEODOR CS FARUL CONSTANTA
31. POPA Ştefan ACS ENGARDE BUC
32. ACS LASZLO CSS TG MURES
33. RAT TARTIA ANDREI LPS BIHORUL ORADEA
34. STOICESCU MIHNEA ACS ENGARDE BUC
35. DUTA ANDREI LPS PETRACHE TRISCU
36. MATEI David CS FARUL CONSTANTA
37. COTRUTA MATEI CS UNEFS BUCURESTI
38. MARINESCU LUCIAN LPS PETRACHE TRISCU
39. KOVACS TAMAS CSS TG MURES
40. PÎRVAN Andrei ACS ENGARDE BUC
41. VASILE Vladimir ACS Prima Spadă
42. TAMASAN MIHNEA LPS BIHORUL ORADEA
43. NAGY AKOS CSS TG MURES
44. DITA ION LPS PETRACHE TRISCU
45. DILGOCI MIHAIL LPS PETRACHE TRISCU
46. TUGUI ROBERT LPS PETRACHE TRISCU
47. LUTA GABRIEL LPS PETRACHE TRISCU
48. TULPAN Stefan CSS STEAUA BUC
49. VERES AKOS CSS TG MURES
50. BARBUR DRAGOS LPS BIHORUL ORADEA
REZULTATE GRUPE – FAZA 1:
REZULTATE GRUPE – FAZA A II-A: