CM Cadeți și Juniori – Dubai 2022

Cadeți, sabie, masculin, individual

La fel ca în concursul feminin, și la băieți cei trei sportivi tricolori au trecut cu brio de faza grupelor, intrând cu toții în turul secund al tabloului principal. A urmat calificarea în grup pentru 16-imi: Dacian Enache l-a învins cu 15-9 pe Hong Wang Tse (Hong Kong), Casian Cîdu a dispus cu 15-6 de Jasper Hendriks (Țările de Jos), iar Vlad Covaliu l-a întrecut cu 15-13 pe indianul Nischay Godara. Drumul tricolorilor s-a oprit însă în 16-imi. Dacian Enache a cedat cu 10-15 la ucrainianul Dmitrii Kolobaiev, Casian Cîdu a fost învins cu 15-13 de către maghiarul Kornel Pech, în timp ce Vlad Covaliu a pierdut cu 7-15 înfruntarea cu maghiarul Zsombor Hanzely. La final, Casian Cîdu s-a clasat pe locul 17, Vlad Covaliu pe 23, iar Dacian Enache pe 30.

Cadeți, sabie, feminin, individual

În competiția feminină toate cele trei reprezentante ale României au trecut de faza grupelor și s-au calificat direct pentru turul secund al tabloului principal. Aici, Maria Alexe a avut-o ca adversară pe egipteanca Nagwa Nofal, în fața căreia a pierdut cu 11-15. Rosemarie Benciu a cedat cu același scor, 11-15, în meciul disputat în compania Martei Tasic, din Serbia, iar Catinca Dumitru a fost singura tricoloră care a mers mai departe, în urma victoriei cu 15-9 pe care a obținut-o în meciul cu Nami Bang (Coreea de Sud). În 16-imi, Catinca a avut de înfruntat un adversar extrem de dificil, în persoana americancei Magda Skarbonkiewicz, proaspăta campioană mondială a junioarelor. Meciul a fost la discreția sportivei din Statele Unite, care a câștigat cu 15-1. Catinca a încheiat turneul pe locul 26, Rosemarie Benciu pe 33, iar Maria Alexe pe locul 52. Concursul feminin a fost câștigat de americanca Magda Skarbonkiewicz, care a învins-o în finală pe coechipiera sa Siobhan Sullivan, cu 15-9