Sala de Sport de la Baza Politehnica 2 din Timișoara găzduiește de joi și până duminică, în perioada 24-27 martie, întrecerile Campionatului Național de floretă pentru tineret, la masculin și feminin, individual și pe echipe.
Joi, 24 martie, de la ora 9:00, a are loc prima probă: floretă masculin individual. La start s-au prezentat 15 sportivi. Medalia de aur a fost câștigată de către Bogdan Dascălu. Legitimat la CSU Cluj Napoca, Bogdan, care în 2015 a terminat pe locul trei, l-a învins în finală pe Silviu Roșu (CSA Steaua), scor 15-10. Medaliile de bronz au fost cucerite de către Benjamin Bodo (CS Satu Mare) și Victor Gheorghe (CSS Ploiești).
Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminare directă au fost următoarele:
tabloul de 8 floreta masculin CN tineret Timisoara 2016
Clasamentul complet al Campionatului Național de floretă pentru tineret, în proba masculină la individual, poate fi văzut AICI.