Sătmărenii Anton Cîmpan și Marton Mezinger au mers foarte bine în concursul de azi, cei doi spadasini de la CS Satu Mare calificându-se cu destulă ușurință în semifinale. În aceasta fază a competiției, Marton l-a înfruntat pe Rareș Marghescu, de la CSA Steaua. Meciul a fost pe muchie de cuțit, cu doi sportivi care au vrut fiecare să dispute finala, în cele din urmă câștig de cauză având Rareș, victorios cu scorul de 15-13. În a doua semifinală, Anton Cîmpan l-a întâlnit pe un alt stelist, George Petrache, pe care l-a întrecut cu 15-11. În ultimul act, confruntarea dintre Anton Cîmpan și Rareș Marghescu a adus și câștigătorul Cupei României 2021. El este Anton Cîmpan, care s-a impus cu 15-13. Medaliile de bronz au fost câștigate de Marton Mezinger (CS Satu Mare) și George Petrache (CSA Steaua).
REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:
16-IMI:
- Andrei Moscu (CS UNEFS București) – Sebastian Toma (LPS Craiova) 15-14
- Dragoș Rusu (CSA Steaua) – Albert Baloi (CSȘ Steaua) 15-6
- Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – Alexandru Dina (CS UNEFS București) 11-9
- Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) – Gabriel Popa (LPS Bihorul Oradea) 15-13
- Ștefan Sita (CSȘ 1 Constanța) – Matei Marin (CS Dinamo) 15-7
OPTIMI DE FINALĂ:
- Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Andrei Moscu (CS UNEFS București) 15-4
- Cristian Corbu (LPS Craiova) – Luca Gurza (CS Satu Mare) 15-12
- Raul Tufan (LPS Bihorul Oradea) – Dragoș Rusu (CSA Steaua) 15-7
- Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) 15-4
- George Petrache (CSA Steaua) – Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) 15-13
- Andrei Aparaschiței (CSA Steaua) – Teodor Gogu (CS Farul Constanța) 15-12
- David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) 15-11
- Anton Cîmpan (CS Satu Mare) – Ștefan Sita (CSȘ 1 Constanța) 15-7
SFERTURI DE FINALĂ:
- Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Cristian Corbu (LPS Craiova) 15-7
- Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Raul Tufan (LPS Bihorul Oradea) 15-11
- George Petrache (CSA Steaua) – Andrei Aparaschiței (CSA Steaua) 15-11
- Anton Cîmpan (CS Satu Mare) – David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) 15-2
SEMIFINALE:
- Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 15-13
- Anton Cîmpan (CS Satu Mare) – George Petrache (CSA Steaua) 15-11
FINALA:
- Anton Cîmpan (CS Satu Mare) – Rareș Marghescu (CSA Steaua) 15-13
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club | Țară |
1 | CÎMPAN Anton | CS Satu Mare | ROU |
2 | MARGHESCU Rareș | CSA STEAUA București | ROU |
3T | MEZINGER Marton | CS Satu Mare | ROU |
3T | PETRACHE George | CSA STEAUA București | ROU |
5 | TUFAN Raul | LPS BIHORUL Oradea | ROU |
6 | CORBU Cristian | LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova | ROU |
7 | PĂDUREANU David | CSȘ1 Constanța | ROU |
8 | APARASCHIȚEI Andrei | CSA STEAUA București | ROU |
9 | GOGU Teodor | CS FARUL Constanța | ROU |
10 | GHENCEA Mihai | CSȘ1 Constanța | ROU |
11 | GURZA Luca | CS Satu Mare | ROU |
12 | SLAVE Mihai | CSȘ1 Constanța | ROU |
13 | MACOVEI alexandru | CS PETROLUL Ploiești | ROU |
14 | SITA Ștefan | CSȘ1 Constanța | ROU |
15 | MOSCU Andrei | CS UNEFS București | ROU |
16 | RUSU Dragoș | CSA STEAUA București | ROU |
17 | BALOI Albert | CSȘ STEAUA București | ROU |
18 | TOMA Sebastian | LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova | ROU |
19 | MARIN Matei | CS DINAMO București | ROU |
20 | POPA Gabriel | LPS BIHORUL Oradea | ROU |
21 | DINA Alexandru | CS UNEFS București | ROU |
22 | CAMPION Matei | ACS STESIAL București | ROU |
23 | MATEȘAN Raul | CS Satu Mare | ROU |
24 | BACIU Ștefan | CSȘ1 Constanța | ROU |
25 | CODREAN Mihnea | LPS BIHORUL Oradea | ROU |
26 | BALOI David | CSȘ STEAUA București | ROU |
27 | ILIUŢĂ Luca | CSȘ1 Constanța | ROU |
28 | TULPAN Ștefan | CSȘ STEAUA București | ROU |
29 | LUCAN Erik | LPS BIHORUL Oradea | ROU |
30 | COSTEA Andrei | CSȘ STEAUA București | ROU |
31 | PAPP Flavius | CSȘ1 Constanța | ROU |
REZULTATE DIN PRIMA FAZĂ A GRUPELOR:
REZULTATE DIN FAZA SECUNDĂ A GRUPELOR: