Ultima zi a întrecerilor de sabie din cadrul Naționalelor pentru copii a început cu concursul rezervat categoriei U9 masculin. Din cei 19 sabreri aliniați la start, s-a impus Nichita Tomac (CSM Iași), care l-a întrecut în finală pe Alexandru Mihai Țugui, de la CS Chitila, cu 8-5. Medaliile de bronz au fost câștigate de Gabriel Ionuț Sarau (CS Chitila) și Matei Bunghez (Academia de Scrimă București).
REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL
16-IMI:
- Patrick Andrei Tofan (ACS Sabia București) – Alexandru Casian Ciobanu Ciurea (ACS Duel București) 8-6
- Ianis Cătălin Călin (CS Chitila) – Andrei Stănică (ACS Duel București) 8-3
- Vlad Alexandru Vieru (CSA Steaua) – Alexandru Bălan (ACS Duel București) 8-6
OPTIMI DE FINALĂ:
- Nichita Tomac (CSM Iași) – Patrick Andrei Tofan (ACS Sabia București) 8-0
- Mihai Costin Pătrașcu (CS Chitila) – Răzvan Marian Cîmpan (CSA Steaua) 8-3
- Gabriel Ionuț Sarau (CS Chitila) – Sacha Andrei Teacă (Academia de Scrimă) 8-1
- Victor Ionescu (Academia de Scrimă) – Erick Ștefan Chelaru (CS Chitila) 8-5
- Tudor Florian Creața (CS Riposta București) – Ianis Cătălin Călin (CS Chitila) 8-1
- Matei Bunghez (Academia de Scrimă) – Nicolae Ciobanu (ACSS Voința Buftea) 8-4
- Ioan Matei (ACS Touche București) – Radu Ungureanu (ACS Sabia București) 8-3
- Alexandru Mihai Țugui (CS Chitila) – Vlad Alexandru Vieru (CSA Steaua) 8-2
SFERTURI DE FINALĂ:
- Nichita Tomac (CSM Iași) – Mihai Costin Pătrașcu (CS Chitila) 8-3
- Gabriel Ionuț Sarau (CS Chitila) – Victor Ionescu (Academia de Scrimă) 8-3
- Matei Bunghez (Academia de Scrimă) – Tudor Florian Creața (CS Riposta București) 8-5
- Alexandru Mihai Țugui (CS Chitila) – Ioan Matei (ACS Touche București) 8-5
SEMIFINALE:
- Nichita Tomac (CSM Iași) – Gabriel Ionuț Sarau (CS Chitila) 8-3
- Alexandru Mihai Țugui (CS Chitila) – Matei Bunghez (Academia de Scrimă) 8-6
FINALA:
- Nichita Tomac (CSM Iași) – Alexandru Mihai Țugui (CS Chitila) 8-5
CLASAMENT FINAL:
Loc | Nume | Club | Țară |
1 | TOMAC Nichita | CSM Iași | ROU |
2 | TUGUI Alexandru Mihai | CS Chitila | ROU |
3T | BUNGHEZ Matei | ACADEMIA DE SCRIMA București | ROU |
3T | SARAU Gabriel Ionut | CS Chitila | ROU |
5 | CREATA Tudor Florian | CS RIPOSTA București | ROU |
6 | IONESCU Victor | ACADEMIA DE SCRIMA București | ROU |
7 | MATEI Ioan | ACS TOUCHE București | ROU |
8 | PATRASCU Mihai Costin | CS Chitila | ROU |
9 | CIMPAN Razvan Marian | CSA STEAUA București | ROU |
10 | UNGUREANU Radu | ACS SABIA București | ROU |
11 | CIOBANU Nicolae | ACSS VOINȚA Buftea | ROU |
12 | TEACA Sacha Andrei | ACADEMIA DE SCRIMA București | ROU |
13 | CHELARU Erick Stefan | CS Chitila | ROU |
14 | CALIN Ianis Catalin | CS Chitila | ROU |
15 | TOFAN Patrick Andrei | ACS SABIA București | ROU |
16 | VIERU Vlad Alexandru | CSA STEAUA București | ROU |
17 | BALAN Alexandru | ACS DUEL București | ROU |
18 | CIOBANU CIUREA Alexandru Casian | ACS DUEL București | ROU |
19 | STANICA Andrei | ACS DUEL București | ROU |
REZULTATELE DIN GRUPE: