Localitatea sârbă Novi Sad găzduiește în perioada 16-21 iunie 2018 o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru seniori. România este reprezentată la competiția din Serbia de 18 sportivi, iar luni, 18 iunie 2018, au avut loc ultimele două probe individuale: spadă feminin și sabie masculin.
De la ora 10:00, ora României, 84 de sportive din Europa s-au duelat pentru medalii în proba de spadă individual. România a fost reprezentată de patru sportive: Ana Maria Brânză, Amalia Tătăran, Raluca Sbîrcia și Maria Udrea. Cel mai bun rezultat pentru delegația României în această probă a fost obținut de către Ana Maria Brânză. Legitimată la CSA Steaua, Ana Maria a fost eliminată pe tabloul de 8 și s-a clasat la final pe locul 6. Celelalte trei spadasine românce au încheiat proba de la Novi Sad pe următoarele poziții: Amalia Tătăran – locul 9, Maria Udrea – locul 10 și Raluca Sbîrcia – locul 35.
După ce au trecut de faza grupelor preliminare, spadasinele românce au obținut următoarele rezultate în eliminările directe: