Federația Română de Scrimă
Campionate naționale

Maria Matei este campioana națională la sabie seniori!

Campionatul Național de Sabie – seniori

Feminin, individual

Maria Matei (CS Dinamo) s-a impus în concursul național al sabrerelor senioare, cucerind medalia de aur și titlul de campioană. Maria a învins-o în finală pe colega de lot național Ilinca Pantiș (CS Riposta București), cu scorul de 15-12. Medaliile de bronz ale concursului au fost câștigate de Sabina Martiș (CSA Steaua) și Amalia Covaliu (CS Dinamo).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL I:

Ioana Crăciun (CS Dinamo) – Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) 15-10

16-IMI:

Ilinca Pantiș (CS Riposta București) – Ioana Crăciun (CS Dinamo) 15-5

Andreea Mitruș (CS Dinamo) – Maria Bădulescu (CS Dinamo) 15-12

Georgiana Dima (CSA Steaua) a câștigat prin abandon meciul cu Rosemarie Benciu (CS Riposta București), care s-a retras din motive medicale

Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Patricia Popa (CSA Steaua) 15-7

Mihaela Chițu (CS Riposta București) – Ema Cîrligeanu (CS Riposta București) 15-10

Andreea Șerbănoiu (CS Dinamo) – Bianca Statie (CS Dinamo) 15-6

Denisa Șerban (CSA Steaua) – Theodora Alexandrescu (CS Riposta București) 15-13

Sabina Martiș (CSA Steaua) – Amelie Pescaru (CS Dinamo) 15-9

Tania Luțea (CSA Steaua) – Teona Maria Icnoțiu (CS Riposta București) 15-6

Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Catinca Dumitru (CSA Steaua) 15-13

Adelina Elena Butum (CS Dinamo) – Adriana Maria Geatara (CS Dinamo) 15-12

Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) – Anastasia Fusea (CS Dinamo) 15-12

Maria Alexe (CSA Steaua) – Bianca Gomoescu (CS Riposta București) 15-11

Petra Pătrănoiu (CS Dinamo) – Ioana Guliciuc (CS Dinamo) 15-6

Anna Ovesia (CS Dinamo) – Ștefania Boncioagă (CS Dinamo) 15-8

Maria Matei (CS Dinamo) – Iulia Maria Păun (CSA Steaua) 15-4

OPTIMI DE FINALĂ:

Ilinca Pantiș (CS Riposta București) – Andreea Mitruș (CS Dinamo) 15-2

Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Georgiana Dima (CSA Steaua) 15-12

Mihaela Chițu (CS Riposta București) – Andreea Șerbănoiu (CS Dinamo) 15-6

Sabina Martiș (CSA Steaua) – Denisa Șerban (CSA Steaua) 15-6

Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Tania Luțea (CSA Steaua) 15-7

Adelina Elena Butum (CS Dinamo) – Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) 15-14

Maria Alexe (CSA Steaua) – Petra Pătrănoiu (CS Dinamo) 15-14

Maria Matei (CS Dinamo) – Anna Ovesia (CS Dinamo) 15-4

SFERTURI DE FINALĂ:

Ilinca Pantiș (CS Riposta București) – Alexandra Mitruș (CS Dinamo) 15-12

Sabina Martiș (CSA Steaua) – Mihaela Chițu (CS Riposta București) 15-13

Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Adelina Elena Butum (CS Dinamo) 15-10

Maria Matei (CS Dinamo) – Maria Alexe (CSA Steaua) 15-12

SEMIFINALE:

Ilinca Pantiș (CS Riposta București) – Sabina Martiș (CSA Steaua) 15-14

Maria Matei (CS Dinamo) – Amalia Covaliu (CS Dinamo) 15-6

FINALĂ:

Maria Matei (CS Dinamo) – Ilinca Pantiș (CS Riposta București) 15-12

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 MATEI Maria CS DINAMO BUCURESTI  ROU
2 PANTIS Ilinca CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
3T COVALIU Amalia CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T MARTIS Sabina CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
5 CHITU Mihaela CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
6 MITRUS Alexandra CS DINAMO BUCURESTI  ROU
7 BUTUM Adelina Elena CS DINAMO BUCURESTI  ROU
8 ALEXE Maria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
9 LUTEA Tania CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
10 PATRANOIU Petra CS DINAMO BUCURESTI  ROU
11 SERBANOIU Andreea CS DINAMO BUCURESTI  ROU
12 OVESIA Anna CS DINAMO BUCURESTI  ROU
13 MITRUS Andreea CS DINAMO BUCURESTI  ROU
14 SERBAN Denisa CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
15 DIMA Georgiana CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
16 CORLATESCU Sofia Elena CS DINAMO BUCURESTI  ROU
17 FUSEA Anastasia CS DINAMO BUCURESTI  ROU
18 GOMOESCU Bianca CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
19 BENCIU Rosemarie CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
20 ALEXANDRESCU Theodora CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
21 BADULESCU Maria CS DINAMO BUCURESTI  ROU
22 BONCIOAGA Stefania CS DINAMO BUCURESTI  ROU
23 DUMITRU Catinca CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
24 STATIE Bianca CS DINAMO BUCURESTI  ROU
25 GEATARA Adriana Maria CS DINAMO BUCURESTI  ROU
26 GULICIUC Ioana CS DINAMO BUCURESTI  ROU
27 POPA Patricia CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
28 CIRLIGEANU Ema CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
29 PESCARU Amelie CS DINAMO BUCURESTI  ROU
30 ICNOTIU Teona Maria CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
31 PAUN Iulia Maria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
32 CRACIUN Ioana CS DINAMO BUCURESTI  ROU
33 SEZER Yasmin Teodora CS DINAMO BUCURESTI  ROU
34 DEJESCU Ana CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
35 MOCANITA Ina Andreea CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
36 HOGAS Sabina Andreia CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
37 BOBES Eva Gimin CS DINAMO BUCURESTI  ROU
38 NEMES Ariana Rebeca CS DINAMO BUCURESTI  ROU
39 COTOC Ana CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
40 SPATARU Andreea CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
41 COTOC Mara CSA STEAUA BUCURESTI  ROU

Articole similare

UPDATE: Mădălin Bucur-locul 16, George Iancu-locul 28, Sorin Eftimie-locul 29 și Dragoș Sîrbu-locul 32 în proba de sabie masculin individual la Campionatul European U23 de la Plovdiv

Federatia Romana de Scrima
8 ani

Scrimeri români la Tunis, Paris, Poznan şi Bratislava

Federatia Romana de Scrima
1 an

George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) a câștigat Cupa Federației la sabie de la Iași, ediția 2017, în proba masculină pentru juniori

Federatia Romana de Scrima
7 ani
Exit mobile version