Știri

LPS Craiova 1 a câștigat Campionatul Național de spadă speranțe, proba masculină pe echipe

Ziua a doua a Campionatului Național de spadă speranțe a programat vineri, 17 octombrie, la Sala de Scrimă Ghencea din București proba masculină pe echipe. Au tras 10 formații, iar aurul a fost cucerit de către LPS Craiova 1. Echipa olteană a învins în finală pe CS Satu Mare, scor 45-39. Medaliile de bronz le-au revenit sportivilor de la CSS Târgu Mureș, după 45-43 în finala mică împotriva celor de la LPS Craiova.
Componența celor zece echipe care au tras vineri a fost următoarea:
CS Engarde: Bogdan Berbec, Dragoș Bugu, Dan Dumitrescu, Mihai Petre;
CS Olimpia: Răzvan Crăciun, Dorel Dincă, Remus Pîndaru, Ibrahim Yildirim;
CS Satu Mare: Adam Macska, Alexandru Oroian, Balazs Szilagyi, David Ziman;
CSA Steaua: Dan Chetroiu, Andrei Manolache, Sebastian Tirman;
ACS Quarto: Andrei Amarandei, Andrei Calcan, David Statie;
CSS Steaua: Valentin Anghel, Alexandros Gkogkos, Filippos Gkogkos, Dragoș Grigore;
CSS Târgu Mureș: David Biro, Aron Incze, Balazs Marko, David Dalya;
CSS1 Constanța: Albert Băicoianu, Armand Mosescu, Marco Pelin, Bogdan Scrieciu;
LPS Craiova 1: Mihăiță Bărcan, Mihai Bigea, Andrei Dogaru, Liviu Pascu;
LPS Craiova 2: Ștefan Bivolaru, Mihai Ciovică, Robert Postelnicu, Claudiu Vasilescu.

LPS Craiova 1 – CS Satu Mare 45-39.
Clasamentul complet al Campionatului Național de spadă speranțe, proba masculină pe echipe, poate fi văzut AICI.