Federația Română de Scrimă
Concursuri internaționale

România a câștigat aurul pe echipe la Tashkent!

Cupa Mondială pentru juniori – Tashkent

Floretă, feminin, echipe

Echipa României (Andreea Dincă, Ingrid Miti Bikfalvi, Paula Radu, Maria Teodorescu) s-a impus în concursul pe echipe, completând astfel zestrea de medalii din capitala Uzbekistanului, acolo unde tricolorele au câștigat aur, argint și bronz în cele două zile de concurs.

România a intrat direct în semifinale, unde a învins echipa din Uzbekistan, cu 45-40. În cealaltă semifinală, Moldova a dispus cu 45-42 de Uzbekistan, astfel încât finala s-a disputat între România și Moldova. Tricolorele au avut câștig de cauză, cu un scor categoric, 45-17, și au luat aurul la Tashkent.

Articole similare

Rebeca Cândescu a ocupat locul al treilea la etapa din Circuitul European de cadeți de la Roma, în proba de floretă feminin individual

Federatia Romana de Scrima
8 ani

Andreea Dincă este câștigătoarea Cupei României la floretă juniori

Federatia Romana de Scrima
4 ani

Cupa României la sabie – individual, masculin, juniori

Federatia Romana de Scrima
7 ani
Exit mobile version