Știri

GALERIE FOTO: Simona Pop și Tiberiu Dolniceanu, campioni naționali în direct la TVR1! Sportiva de la CSA Steaua a câștigat aurul la spadă, iar sportivul de la CS Dinamo s-a impus în concursul de sabie

Scrima românească a oferit vineri seara, pe 8 mai, o adevărată reprezentație în direct la TVR 1. La invitația Televiziunii Naționale, Federația Română de Scrimă a organizat semifinalele și finalele Campionatului Național de spadă seniori feminin și de sabie seniori masculin, ambele la individual, într-unuri dintre studiouri, iar TVR 1 le-a transmis în direct.
După un adevărat regal scrimistic, medaliile de aur au fost câștigate de către Simona Pop (CSA Steaua), la spadă feminin, și de către Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo), la sabie masculin. Trebuie precizat că Simona se află la primul titlul de campioană națională la spadă seniori feminin individual. Rezultatele din cele două probe au fost următoarele:
Finală
Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo) – Alin Badea (CSA Steaua) 15-10.
Clasamentul complet al Campionatului Național de spadă seniori, proba individuală la feminin, poate fi văzut AICI.
Clasamentul complet al Campionatului Național de sabie seniori, proba individuală la masculin, poate fi văzut AICI.
Vezi mai jos o galerie foto de la gala găzduită de către Televiziunea Română.