Federația Română de Scrimă
Știri

Orașul polonez Cracovia a găzduit sâmbătă și duminică, 10 și 11 ianuarie, prima etapă din Circuitul European de cadeți, la spadă, feminin și masculin, la individual, din noul an. La start s-au înscris 366 de sportivi din 27 de țări, iar printre ei s-au aflat și 12 spadasini din România. Dacă sâmbătă au tras băieții, duminică a fost rândul fetelor. Din România au intrat pe planșe următoarele sportive: Alexandra Predescu, Bianca Benea, Denisa Barosan, Zsuzsa Schlier, Zsofia Kato, Amarillisz Palai, Andreea Tufan.
Cel mai bun rezultat al României a fost obținut de către Bianca Benea (foto, în centru), pregătită de Nicolae Ille. Sportiva de la CSM Oradea a terminat concursul pe locul trei, după un parcurs excelent: tabloul de 64 – 15-8 cu Wiktoria Zamachowska (Polonia), tabloul de 32 – 10-9 cu Luise Emler (Austria), tabloul de 16 – 15-12 cu Alexandra Predescu, tabloul de 8 – 15-14 cu Camille Hermay (Franța), semifinale – 13-15 cu Camille Nabeth (Franța).
Celelalte sportive din România au încheiat concursul pe următoarele poziții: Alexandra Predescu (CSA Steaua) – locul 13, Denisa Barosan (CSA Steaua) – locul 21, Szusza Schlier (CSS Tg. Mureș) – locul 34,  Amarillisz Palai (CS Satu Mare) – locul 45, Zsofia Kato (CS Satu Mare) – locul 99, Andreea Tufan (CSM Oradea) – locul 138.