Federația Română de Scrimă
Campionate naționale

Alin Mitrică a cucerit titlul seniorilor la spadă!

Campionatul Național de Spadă Seniori

Masculin, individual

 

CSU Craiova și-a tăiat partea leului la Satu Mare, în prima zi a Campionatelor Naționale de Spadă pentru seniori, obținând trei medalii: aur, argint și bronz. Alin Mitrică, de la CSU Craiova, a câștigat titlul de campion al României după o finală disputată și câștigată, cu 12-11,  în compania colegului să de club Lucian Ciovică. Iar medaliile de bronz au fost obținute de Mihail Oprea (CSU Craiova) și Alex Oroian (CSM Olimpia Satu Mare).

 

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL I:

Gabriel Vasilescu (CSU Craiova) – Gabriel Luță (LPS Craiova) 15-8

Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Mihnea Tămășan (LPS Oradea) 15-7

David Statie (CS UNEFS București) – Mate Mezinger (CS Satu Mare) 15-8

Ștefan Baciu (CSA Steaua) – Robert Nicolae (LPS Craiova) 15-6

Daniel Popa (CSU Tg Mureș) – David Molnar (CS Satu Mare) 15-7

Cristian Corbu (CSU Craiova) – Vlad Naghi (CSU Craiova) 13-10

Liviu Dragomir (CSU Craiova) – Mihnea Codrean (LPS Oradea) 15-5

Marton Mezinger (CSM Olimpia Satu Mare) – Mihai Iordache (LPS Craiova) 15-8

Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – David Baloi (CS UNEFS București) 15-6

George Petrache (CSA Steaua) – David Biro (CSU Craiova) 15-7

Francesco Nițu (CSU Craiova) – Mihai Ciovică (CSU Craiova) 15-11

Ștefăniță Vîlceanu (CSU Craiova) – Mihai Ghencea (CSS 1 Constanța) 15-10

Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) – Norbert Pall (CS Satu Mare) 15-7

Alin Sbîrcia (CSU Craiova) – Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) 15-12

Ovidiu Enescu (CSU Craiova) – Kristof Bagdan (CSU tg Mureș) 15-12

Szabolcs Szabo (CSM Olimpia Satu Mare) – Raul Tufan (LPS Oradea) 14-13

Andrei Moscu (CS UNEFS București) – Balazs Szilagyi (CSM Olimpia Satu Mare) 15-14

Mihai Bigea (CSU Craiova) – Rareș Marghescu (CSA Steaua) 15-14

Alexandru Popescu (CS UNEFS București) – Anton Cîmpan (CSM Olimpia Satu Mare) 15-11

Albert Baloi (CS UNEFS București) – Cezar Panaș (CSM Olimpia Satu Mare) 15-14

 

16-IMI:

Mihail Oprea (CSU Craiova) – Gabriel Vasilescu (CSU Craiova) 15-10

Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – David Statie (CS UNEFS București) 15-9

Andrei Timoce (CSU Tg Mureș) – Ștefan Baciu (CSA Steaua) 15-10

Daniel Popa (CSU Tg Mureș) – Claus Sebeșan (CSU Tg Mureș) 15-9

Alin Mitrică (CSU Craiova) – Cristian Corbu (CSU Craiova) 15-11

Liviu Dragomir (CSU Craiova) – Horia Nistor (CS Farul Constanța) 15-9

Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Marton Mezinger (CSM Olimpia Satu Mare) 15-10

Radu Andrei (CSU Tg Mureș) – George Petrache (CSA Steaua) 15-7

Adrian Dabija (CSM Olimpia Satu Mare) – Francesco Nițu (CSU Craiova) 15-6

Ștefăniță Vîlceanu (CSU Craiova) – Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) 15-10

Alin Sbîrcia (CSU Craiova) – Sebastian Toma (CSU Craiova) 15-10

Alex Oroian (CSM Olimpia Satu Mare) – Ovidiu Enescu (CSU Craiova) 15-8

Lucian Ciovică (CSU Craiova) – Szabolcs Szabo (CSM Olimpia Satu Mare) 15-13

Otto Tardi (CSU Tg Mureș) – Andrei Moscu (CS UNEFS București) 15-10

Mihai Bigea (CSU Craiova) – Alexandru Popescu (CS UNEFS București) 15-13

Tudor Surducan (CSM Olimpia Satu Mare) – Albert Baloi (CS UNEFS București) 15-11

 

OPTIMI DE FINALĂ:

Mihail Oprea (CSU Craiova) – Alexandru Stoica (CS UNEFS București) 15-12

Andrei Timoce (CSU Tg Mureș) – Daniel Popa (CSU Tg Mureș) 15-13

Alin Mitrică (CSU Craiova) – Liviu Dragomir (CSU Craiova) 15-8

Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Radu Andrei (CSU Tg Mureș) 11-10

Adrian Dabija (CSM Olimpia Satu Mare) – Ștefăniță Vîlceanu (CSU Craiova) 15-7

Alex Oroian (CSM Olimpia Satu Mare) – Alin Sbîrcia (CSU Craiova) 12-9

Lucian Ciovică (CSU Craiova) – Otto Tardi (CSU Tg Mureș) 15-8

Mihai Bigea (CSU Craiova) – Tudor Surducan (CSM Olimpia Satu Mare) 15-13

 

SFERTURI DE FINALĂ:

Mihail Oprea (CSU Craiova) – Andrei Timoce (CSU Tg Mureș) 15-12

Alin Mitrică (CSU Craiova) – Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) 15-9

Alex Oroian (CSM Olimpia Satu Mare) – Adrian Dabija (CSM Olimpia Satu Mare) 15-14

Lucian Ciovică (CSU Craiova) – Mihai Bigea (CSU Craiova) 15-6

 

SEMIFINALE:

Alin Mitrică (CSU Craiova) – Mihail Oprea (CSU Craiova) 15-11

Lucian Ciovică (CSU Craiova) – Alex Oroian (CSM Olimpia Satu Mare) 15-10

 

FINALA:

Alin Mitrică (CSU Craiova) – Lucian Ciovică (CSU Craiova) 12-11

 

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 MITRICĂ ALIN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
2 CIOVICĂ LUCIAN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
3T OROIAN ALEX CSM OLIMPIA SATU MARE  ROU
3T OPREA MIHAIL CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
5 DABIJA ADRIAN CSM OLIMPIA SATU MARE  ROU
6 TIMOCE ANDREI CSU TG MURES  ROU
7 NYISZTOR CSAKI ALEXANDRU CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
8 BIGEA MIHAI CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
9 SURDUCAN TUDOR CSM OLIMPIA SATU MARE  ROU
10 ANDREI RADU CSU TG MURES  ROU
11 TARDI OTTO CSU TG MURES  ROU
12 STOICA ALEXANDRU CS UNEFS BUCURESTI  ROU
13 VÎLCEANU STEFĂNITĂ CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
14 DRAGOMIR LIVIU CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
15 POPA DANIEL CSU TG MURES  ROU
16 SBIRCIA ALIN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
17 SEBESAN CLAUS CSU TG MURES  ROU
18 TOMA SEBASTIAN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
19 NISTOR HORIA CS FARUL CONSTANTA  ROU
20 MEZINGER MARTON CSM OLIMPIA SATU MARE  ROU
21 BOLBOCEANU TATIAN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
22 STATIE DAVID CS UNEFS BUCURESTI  ROU
23 BACIU STEFAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
24 SZABO SZABOLCS CSM OLIMPIA SATU MARE  ROU
25 NITU FRANCESCO CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
26 VASILESCU GABRIEL CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
27 BALOI ALBERT CS UNEFS BUCURESTI  ROU
28 PETRACHE GEORGE CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
29 CORBU CRISTIAN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
30 ENESCU OVIDIU CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
31 MOSCU ANDREI CS UNEFS BUCURESTI  ROU
32 POPESCU ALEXANDRU CS UNEFS BUCURESTI  ROU
33 MARGHESCU RARES CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
34 CIMPAN ANTON CSM OLIMPIA SATU MARE  ROU
35 PÎRVULEASA OVIDIU CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
36 SZILAGYI BALAZS CSM OLIMPIA SATU MARE  ROU
37 BAGDAN KRISTOF CSU TG MURES  ROU
38 NAGHI VLAD LPS BIHORUL ORADEA  ROU
39 BIRO DAVID CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
40 PANAS CEZAR CSM OLIMPIA SATU MARE  ROU
41 LUTA GABRIEL LPS PETRACHE TRISCU  ROU
42 CIOVICA MIHAI CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
43 TUFAN RAUL LPS BIHORUL ORADEA  ROU
44 MOLNAR DAVID CS SATU MARE  ROU
45 NICOLAE ROBERT LPS PETRACHE TRISCU  ROU
46 CODREAN MIHNEA LPS BIHORUL ORADEA  ROU
47 BALOI DAVID CS UNEFS BUCURESTI  ROU
48 GHENCEA Mihai CSS1 CONSTANTA  ROU
49 TAMASAN MIHNEA LPS BIHORUL ORADEA  ROU
50 MEZINGER MATE CS SATU MARE  ROU
51 PALL NORBERT CS SATU MARE  ROU
52 IORDACHE MIHAI LPS PETRACHE TRISCU  ROU
53 PADUREANU DAVID CSS1 CONSTANTA  ROU
54 DRAGAN LAURENTIU ACS ENGARDE BUC  ROU
55 MOISI MIHAI ACS ENGARDE BUC  ROU
56 NICA IUSTIN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
57 POPA GABRIEL LPS BIHORUL ORADEA  ROU
58 TUGUI ROBERT LPS PETRACHE TRISCU  ROU
59 MIHART ALEXANDRU CSM CRAIOVA  ROU
60 BOSTINA YIANNIS LPS PETRACHE TRISCU  ROU
61 POPESCU DAN LPS PETRACHE TRISCU  ROU
62T FARCAS RARES CS SATU MARE  ROU
62T FAGET ALEXANDRU LPS PETRACHE TRISCU  ROU
64 KOVACS SZILLARD CS SATU MARE  ROU
65 FOTESCU DARIUS LPS PETRACHE TRISCU  ROU

 

Articole similare

Patru scrimeri români trag sâmbătă și duminică la etapa de Cupă Mondială de sabie juniori de la Teheran

Federatia Romana de Scrima
7 ani

România este vicecampioana Europei la sabie feminin cadete!

Federatia Romana de Scrima
2 ani

La Mulți Ani, Tiberiu Dolniceanu!

Federatia Romana de Scrima
8 ani
Exit mobile version