Trei sabrere au luptat la Sofia

Turneu satelit la Sofia – sabie

Feminin, seniori, individual

România a participat cu trei sportive: Theodora Alexandrescu, Rosemarie Benciu și Mihaela Chițu

Toate s-au calificat mai departe din grupe. Pe tablou, Theodora Alexandrescu a învins-o în 16-imi pe Ina Vlaseva (Bulgaria), cu 15-6, pierzând în optimi la azera Sabina Karimova, scor 8-15.

Mihaela Chițu a fost învinsă în 16-imi de slovena Meta Mali, cu 15-8, în timp ce Rosemarie Benciu a fost eliminată în aceeași fază, după 4-15 în fața Karinei Trois (Brazilia).

În clasamentul final Theodora Alexandrescu a încheiat pe 13, Mihaela Chițu pe 17 și Rosemarie Benciu pe 19.