Federația Română de Scrimă
Campionate naționale

Titlul național al cadeților, la sabie, a fost cucerit de Dinamo!

Dinamoviștii și-au surclasat adversarii din sferturi și din semifinale, învingându-I pe cei de la Corona cu 45-6 și apoi dispunând de  echipa secundă din Ștefan cel Mare cu 45-23. Cealaltă calificată în finală a fost CSȘ Unirea Iași, care a avut un meci greu în penultimul act împotriva primei echipe a Stelei. Bucureștenii au fost conduși, dar au revenit și au condus, la rândul lor, cu 35-31, pentru a pierde avantajul în releul al optulea, când Iustin Cîdu a făcut 9-2 cu Ionuț Duțu. Ultimul releu a fost încheiat la egalitate și ieșenii s-au impus cu 45-42. Finala dintre CS Dinamo 1 și CSȘ Unirea Iași a fost dominată de bucureșteni. Chiar dacă Unirea a condus cu 5-1, alb-roșii au revenit și au început să se distanțeze punct cu punct, ajungînd ca în final să câștige cu 45-34. Astfel CS Dinamo 1 (Vlad Covaliu, Rareș Gheorghe, Nicolas Lupu, Marco Șovar) a cucerit titlul național și medalia de aur a concursului, CSȘ Unirea Iași (Andrei Bărbuță, Casian Cîdu, Iustin Cîdu, Răzvan Ioan Mihăilă) a obținut medalia de argint, iar CSA Steaua 1 (Ionuț Duțu, Dacian Enache, Mihnea Enache, Paul Iacob) a luat bronzul, în urma victoriei din finala mică, 45-39, cu CS Dinamo 2 (Cristian Doană, Radu Mercurian, Luca Radu, Iannis Roșescu).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

OPTIMI DE FINALĂ:

TURNEUL PENTRU LOCURILE 9-16:

MECIUL PENTRU LOCUL 9:

MECIUL PENTRU LOCUL 11:

SFERTURI DE FINALĂ:

TURNEUL PENTRU LOCURILE 5-8:

MECIUL PENTRU LOCUL 7:

MECIUL PENTRU LOCUL 5:

SEMIFINALE:

MECIUL PENTRU LOCUL 3:

FINALA:

CLASAMENT FINAL:

LOC CLUB COMPONENȚA ECHIPEI
1 CS DINAMO București 1 Vlad COVALIU, Rareș GHEORGHE, Nicolas LUPU, Marco ȘOVAR
2 CSȘ UNIREA Iași Andrei BĂRBUȚĂ, Casian CÎDU, Iustin CÎDU, Răzvan Ioan MIHĂILĂ
3 CSA STEAUA București 1 Ionuț DUȚU, Dacian ENACHE, Mihnea ENACHE, Paul IACOB
4 CS DINAMO București 2 Cristian DOANĂ, Radu MERCURIAN, Luca RADU, Iannis ROȘESCU
5 CS RIPOSTA București 1 Radu NIȚU, Matei PANTIȘ, Amza SAVA MUSTEAȚĂ, Sergiu VASILESCU
6 CSȘ Slobozia Cristian Marian GAVRILĂ, Andrei PIETROIU, Andrei POPA, Ionuț ȘOMOIOG
7 CSA STEAUA București 2 Cristian MACOVEI, Răzvan MACOVEI, Alexandru MICULESCU, Nichita NISTOR
8 CSM CORONA Brașov Eduard Gabriel DASCĂL, Noah Ștefan MANEA, Vlad Luca MĂRGINEAN, Tudor MOISE
9 CS DINAMO București 3 Ioan Dinu ARGATU, Alessandro CONETE, David Nicolae MILITARU
10 CS RIPOSTA București 2 Alp AKBULUT, Tudor Ioan BORCEA, Michael ENE, Horia NIȚU
11 CSM Iași Rareș AGAVRILOAIE, Șerban ALBU, Alexandru EVA
12 CSTA București Sebastian CĂPĂȚÂNĂ, Mihnea Andrei NĂSTASE, Eduard Florin VINTILĂ
13 CSA STEAUA București 3 Ștefan Cristian BOBU, Cosmin Andrei POPA, Mario Alexandru ȘTEFAN, Nicolae Chrisley TATULESCU

 

 

Articole similare

Șapte scrimeri români trag joi, vineri și sâmbătă la etapa de Cupă Mondială de spadă seniori masculin de la Heidenheim

Federatia Romana de Scrima
7 ani

România s-a clasat pe locul patru la etapa de Cupă Mondială de spadă feminin de la Barcelona, în proba pe echipe

Federatia Romana de Scrima
6 ani

Campionatul Național de seniori – sabie feminin, individual

Federatia Romana de Scrima
5 ani
Exit mobile version