Știri

Maria Boldor (CSA Steaua) a câștigat medalia de aur la Campionatul Național de floretă pentru tineret de la Timișoara, în proba individuală la feminin

Sala de Sport de la Baza Politehnica 2 din Timișoara găzduiește de joi și până duminică, în perioada 24-27 martie, întrecerile Campionatului Național de floretă pentru tineret, la masculin și feminin, individual și pe echipe.
Sâmbătă, 26 martie, de la ora 9:00, a avut loc a treia probă: floretă feminin la individual. La start s-au prezentat 17 sportive. După o competiție disputată, medalia de aur a fost câștigată de către Maria Boldor. Legitimată la CSA Steaua, Maria a trecut în finală de colega sa de la club și de la echipa națională, Mălina Călugăreanu, scor 15-14. Podiumul a fost completat de Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) și Anca Săveanu (CSA Steaua).
Rezultatele din partea superioară a tabloului de eliminare directă au fost următoarele:

Clasamentul complet al Campionatului Național de floretă pentru tineret, în proba feminină la individual, poate fi văzut AICI.
Competiția se încheie duminică, 27 martie, cu proba feminină pe echipe.