Știri

A 38-a ediție a turneului internațional de scrimă pentru copii, Challenge Wratislavia, are loc în perioada 19-23 martie, la Wroclaw, în Sports Hall Orbita.
La startul acestei întreceri se vor prezenta 2.386 de sportivi din 31 de țări din întreaga lume, iar printre ei se vor număra și 54 de scrimeri din România. Concursul are loc doar la individual, la feminin și masculin, la toate cele trei arme, la următoarele categorii: 8-11 ani, 12-13 ani și 14-15 ani.
Dacă ziua de joi, 19 martie, a fost dedicată probei de spadă feminin, vineri, 20 martie, s-au disputat probele la spadă masculin, unde România a fost reprezentată de 10 sportivi. Rezultatele spadasinilor din România la Wroclaw au fost următoarele:
8-11 ani – Florin Mirică (CS UNEFS) – locul 1, Ianis Tronaru (CSS Steaua) – locul 119. Au participat 119 sportivi.
12-13 ani – Tudor Zărnescu (CSS Quarto) – locul 19, Andrei Calcan (CSS Quarto) – locul 23, Matei Bunea (CSS Quarto) – locul 62. Au participat 152 de sportivi.
14-15 ani – Alex Oroian (CS Satu Mare) – locul 5, Balazs Szilagyi (CS Satu Mare) – locul 7, David Ziman (CS Satu Mare) – locul 34, Filippos Gkogkos (CSS Steaua) – locul 50, Alexandros Gkogkos (CSS Steaua) – locul 82. Au participat 171 de sportivi.
Programul celorlalte zile de la Challenge Wratislavia este următorul:
Sâmbătă, 21 martie – probele de floretă masculin
Duminică, 22 martie – probele de floretă feminin
Luni, 23 martie – probele de sabie feminin și masculin.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția sportivilor români pe tot parcursul concursului Challenge Wratislavia.