Știri

La capătul a trei zile dedicate etapei de Cupă Mondială la sabie masculin seniori, orașul italian Padova a găzduit luni, 2 februarie, un nou concurs extrem de important. Este vorba de Cupa Europei la sabie masculin. La start s-au prezentat șapte echipe din șase țări: Italia, România, Franța, Belarus, Georgia și Polonia.
Țara noastră a fost reprezentată la acest concurs de către CS Dinamo București, club care a câștigat ediția din 2014 a Cupei Europei, din Ungaria. După un concurs foarte bun, CS Dinamo a terminat pe locul doi întrecerea din Italia. Rezultatele echipei române la Padova au fost următoarele: tabloul de 8 – liber; semifinale – 45-40 cu Pau (Franța); finală – 40-45 cu Fiamme Gialle (Italia).
CS Dinamo a fost alcătuită la acest concurs din următorii sportivi: Tiberiu Dolniceanu, Iulian Teodosiu, Ciprian Gălățanu și Dragoș Sîrbu. Antrenor: Mihai Covaliu.