Federația Română de Scrimă
Știri

UPDATE 13: A treia medalie pentru scrima românescă la Baku! Tiberiu Dolniceanu a cucerit medalia argint la Jocurile Europene Baku 2015, în proba de sabie masculin individual

Probele de scrimă de la Jocurile Europene Baku 2015 debutează marți, 23 iunie, cu întrecerile individuale de spadă feminin și sabie masculin.
De la ora 9:50, ora României, vor intra pe planșe sabrerii, iar România va fi reprezentată de următorii sportivi: Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu și Mădălin Bucur.
Coordonați de pe margine de tehnicianul Mihai Covaliu, cei patru sabreri români vor trage în următoarele grupe preliminare:
1.grupa Dolniceanu

Programul complet al probelor de scrimă de la Jocurile Europene Baku 2015 este următorul:
MARȚI, 23 IUNIE
Ora 7:00 – spadă feminin individual;
Din România: Ana Maria Brânză, Simona Gherman, Simona Pop, Amalia Tătăran;
Ora 9:50 – sabie masculin individual;
Din România: Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur;
MIERCURI 24, IUNIE
Ora 7:00 – spadă masculin individual;
Ora 8:30 – floretă feminin individual;
Din România: Maria Boldor;
JOI, 25 IUNIE
Ora 7:00 – floretă masculin individual;
Din România: Radu Dărăban;
Ora 9:50 – sabie feminin individual;
Din România: Bianca Pascu;
VINERI, 26 IUNIE
Ora 7:00 – spadă feminin echipe;
Din România: echipa României formată din: Ana Maria Brânză, Simona Gherman, Simona Pop, Amalia Tătăran;
Ora 7:30 – sabie masculin echipe;
Din România: echipa României formată din: Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur;
Ora 8:00 – floretă feminin echipe;
SÂMBĂTĂ, 27 IUNIE
Ora 7:00 – spadă masculin echipe;
Ora 7:30 – sabie feminin echipe;
Ora 8:00 – floretă masculin echipe.

CONCURSURILE INDIVIDUALE
Evenimentele individuale vor reuni la start 36 de sportivi la spadă, 36 de sportivi la floretă și 36 de sportivi la sabie, atât la masculin cât și la feminin. Pentru fiecare armă în parte, între cei 36 de sportivi se vor regăsi și scrimeri din țara gazdă.

CONCURSURILE PE ECHIPE
Evenimentele pe echipe vor reuni la start 6 formații la spadă, 6 formații la floretă și 6 formații la sabie, atât la masculin cât și la feminin. Pentru fiecare armă în parte, între cele șase echipe se va regăsi și formația țării gazdă.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu toate detaliile evoluției sportivilor români la Jocurile Europene Baku 2015.
FOTO: Augusto Bizzi
PARTENER OFICIAL AL FEDERAȚIEI ROMÂNE DE SCRIMĂ:


UPDATE, ora 12:07 – Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu și Mădălin Bucur și-au încheiat evoluțiile în grupele preliminarii cu următoarele rezultate:


UPDATE, ora 12:22 – Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu și Mădălin Bucur trag în 32 astfel:
Ora 12:30 – Tiberiu Dolniceanu – Azar Taghyiev (Azerbadjan)
Ora 12:45 – Alin Badea – Gemesi Bence (Ungaria)
Ora 12:45 – Mădălin Bucur – James Honeybone (Marea Britanie)
Ora 13:00 – Iulian Teodosiu – Robin Schroedter (Germania).


UPDATE, ora 12:50 – Tiberiu Dolniceanu s-a calificat în 16, după ce a trecut în 32 de Azar Taghyiev (Azerbadjan), scor 15-5.


UPDATE, ora 13:19 – Alin Badea a trecut în 16, după ce a trecut în 32 de Gemesi Bence (Ungaria), scor 15-9. Mădălin Bucur a fost eliminat în 32, după ce a cedat cu 6-15 în fața lui James Honeybone (Marea Britanie).


UPDATE, ora 13:32 – Iulian Teodosiu s-a calificat și el pe tabloul de 16, după ce a trecut în 32 de Robin Schroedter (Germania), scor 15-12.


UPDATE, ora 13:39 – Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea și Iulian Teodosiu trag în 16 după următorul program:
Ora 13:20 – Alin Badea – Richard Huebers (Germania)
Ora 13:20 – Tiberiu Dolniceanu – James Honeybone (Marea Britanie)
Ora 13:40 – Iulian Teodosiu – Aliaksandr Buikevich (Belarus).


UPDATE, ora 14:03 – Tiberiu Dolniceanu și Alin Badea s-au calificat pe tabloul de 8! Dolniceanu a trecut de James Honeybone (Marea Britanie), scor 15-10, iar Alin Badea l-a învins pe Richard Huebers (Germania), scor 15-12.


UPDATE, ora 14:24 – Iulian Teodosiu s-a calificat și el pe tabloul de 8, după ce a trecut în 16 de Aliaksandr Buikevich (Belarus), scor 15-11.


UPDATE, ora 14:29 – Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea și Iulian Teodosiu vor trage pe tabloul de 8, de la ora 14:30, după următorul program:
Tiberiu Dolniceanu – Boris Savich (Rusia)
Iulian Teodosiu – Luigi Miracco (Italia)
Alin Badea – Andriy Yagodka (Ucraina).


UPDATE, ora 14:58 – Tiberiu Dolniceanu s-a calificat în semifinale și aduce a treia medalie pentru scrima românească la Jocurile Europene Baku 2015. Dolniceanu are asigurată cel puțin medalia de bronz după ce a trecut în 8 de Boris Savich (Rusia), scor 15-10. Alin Badea și Iulian Teodosiu au fost eliminați în 8. Badea a cedat cu 8-15 în fața lui Andriy Yagodka (Ucraina), iar Teodosiu a fost învins de Luigi Miracco (Italia), scor 10-15.



FOTO: Augusto Bizzi, FIE


UPDATE, ora 15:03 – Tiberiu Dolniceanu se va duela pentru un loc în finală cu Luigi Miracco (Italia). Partida Tiberiu Dolniceanu – Luigi Miracco (Italia) va începe la ora 17:15, ora României.


UPDATE, ora 17:44 – Tiberiu Dolniceanu s-a calificat în finală după ce l-a învins în semifinale pe Luigi Miracco (Italia), scor 15-11.


UPDATE, ora 17:00 – Tiberiu Dolniceanu se va duela în finală cu Andriy Yagodka (Ucraina), partida urmând a începe la ora 17:30.

 


UPDATE, ora 18:23 – Tiberiu Dolniceanu a cucerit medalia de argint în proba de sabie masculin individual. Sportivul de la CS Dinamo a pierdut finala cu Andriy Yagodka (Ucraina), scor 10-15.

Articole similare

Campionatul Național de floretă cadeți de la Satu Mare, ediția 2017, ziua 1: azi are loc proba feminină la individual

Federatia Romana de Scrima
7 ani

GALERIE FOTO: Ana Maria Brânză, argint la Legnano, în prima etapă de Cupă Mondială la spadă feminin din sezonul 2014/2015

Federatia Romana de Scrima
10 ani

Gest de recunoaștere al rezultatelor Federației Române de Scrimă: șase campioni au primit distincțiile care atestă apartenența la Hall of Fame-ul FIE

Federatia Romana de Scrima
9 ani
Exit mobile version