Concursuri internaționale

Cupa Mondială de spadă – Vancouver 2022

Feminin, individual

192 de sportive s-au înscris în concurs, reprezentând 38 de țări. Din partea României au participat Bianca Benea, Cristina Constantinescu, Alexandra Predescu și Greta Vereș.

Cristina Constantinescu a fost eliminată în faza grupelor, iar Alexandra Predescu s-a calificat direct pe tabloul principal. Bianca Benea a fost eliminată în primul tur al tabloului preliminar, fiind învinsă de chinezoaica Wanlin Mo cu scorul de 15-12.

Greta Vereș s-a calificat pe tabloul principal după două victorii obținute pe tabloul preliminar: 15-9 cu Miriam Grady (SUA) și 15-13 cu Ricarda Multerer (Germania).

Din păcate ambele sportive tricolore au părăsit competiția după acest prim tur al tabloului principal. Greta Vereș a pierdut cu 10-15 în fața unei spadasine din Coreea de Sud, Sera Song. În timp ce Alexandra Predescu a fost învinsă cu 15-12 de poloneza Magdalena Pawlowska.

La final, Alexandra Predescu s-a clasat pe locul 40, Greta Vereș pe 64, Bianca Benea pe 106, iar Cristina Constantinescu pe 174.

Vancouver, Canada 8-11 December 2022