Știri

CSA Steaua a câștigat Campionatul Național de floretă speranțe, proba feminină pe echipe

Campionatul Național de floretă speranțe de la București s-a încheiat vineri, 23 octombrie, la Sala de scrimă Floreasca, cu proba feminină pe echipe.
De la ora 9:00 s-au prezentat la start patru formații: CS Satu Mare1, CS Satu Mare2, CSA Steaua și CSTA București.
Sistemul de concurs a fost turneu – fiecare cu fiecare, iar la final s-a alcătuit clasamentul. Medaliile de aur au fost cucerite de către CSA Steaua, care a obținut trei victorii în tot atâte partide. Argintul a revenit sportivelor de la CSTA București, iar pe ultima treaptă a podiumului a urcat CS Satu Mare1.
Componența celor patru formații care s-au duelat azi a fost următoarea:
CS Satu Mare1: Teodora Șofran, Andreea Potor, Melissa Korossy, Diana Șuta;
CS Satu Mare2: Tamara Ulici, Cristina Anderco, Briana Silaghi, Klaudia Figus;
CSTA București: Ana Maria Stroe, Emilia Corbu, Maria Ungureanu, Anne Marie Briciu;
CSA Steaua: Anca Săveanu, Rebeca Cândescu, Andreea Gheorghe.
Rezultatele partidelor au fost următoarele:
ETAPA 1: CS Satu Mare1 – CS Satu Mare2 45-25, CSTA – CSA Steaua 20-45;
ETAPA 2: CSA Steaua – CS Satu Mare2 45-8, CSTA – CS Satu Mare1 44-34;
ETAPA 3: CS Satu Mare1 – CSA Steaua 12-45, CS Satu Mare2 – CSTA 31-43.
Clasamentul complet al Campionatului Național de floretă speranțe, în proba feminină pe echipe, poate fi văzut AICI.