Știri

Andrei Popa (CSS Quarto) a câștigat Campionatul Național de Scrimă Copii, în proba de spadă masculin, la categoria 10-11 ani

Ziua a cincea a Campionatului Național de Scrimă Copii, ediția 2016, s-a încheiat vineri, 1 iulie, cu proba de spadă masculin, la categoria 10-11 ani. De la ora 13:00, în Sala de Scrimă Floreasca din București s-au reunit 44 de sportivi de la toate cluburile de spadă din țară.
Medalia de aur și titlul de campion național i-au revenit sportivului Andrei Popa. Legitimat la CSS Quarto, Andrei l-a învins în finală pe Luca Gurza (CS Satu Mare), scor 8-6. Medaliile de bronz au fost câștigate de către Andrei Aparaschiței (CSS Quarto) și Ștefan Sita (CSS1 Constanța).
Rezultatele de pe tabloul de eliminări directe au fost următoarele:
TABLOUL DE 64

TABLOUL DE 8

Clasamentul final al Campionatului Național de Scrimă Copii, în proba de spadă masculin, la categoria 10-11 ani, poate fi văzut AICI.

afis cn copii
Programul complet al Campionatului Național de Scrimă pentru copii, ediția 2016, este următorul: