Circuitul European de Cadeți

Zi plină pentru scrimerii români!

Astăzi scrimerii tricolori au luat startul în cinci competiții internaționale, toate rezervate cadeților și juniorilor.

Circuitul European al cadeților – Moedling 2019 – sabie, masculin, individual

În Austria, Radu Nițu, de la CS Riposta, a terminat al cincilea în turneul individual al cadeților. El a fost urmat în clasament de Ionuț Duțu (CSA Steaua) – pe locul 8, Marco Șovar (Dinamo) – pe 18, Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) pe 25, Rareș Gheorghe (CS Dinamo) – 28, David Balc (CSM Slobozia) – locul 39, Eduard Dragomir (CSM Slobozia) – 41, Iustin Câdu (CSȘ Unirea Iași) – 48, Cosmin Stan (CSȘ Unirea Iași) – 51, Răzvan Tipișcă (CSM Iași) – 61, Mihnea Andrei (CSȘ Unirea Iași) – 63, Mario Cojocaru (CSA Steaua) – 74, Vlad Covaliu (CS Dinamo) – 81, Mihnea Enache (CSA Steaua) – 91, Luca Radu (CS Dinamo) – 101, Rareș Dicu (CS Dinamo) – 158

Radu Nițu a eliminat doi sportivi din Belarus. Mai întâi pe Ruslan Kupryianau, cu 15-8, apoi pe Artur Halaidzenka, pe care l-a învins cu același scor, 15-8. În 16-imi Radu l-a învins pe grecul Spyridon Krouskos (15-13), iar în optimi a trecut de francezul Albin Guyonnaud (15-11). Drumul lui Radu Nițu spre medalii s-a oprit în sferturi, unde a fost învins de către belarusul Stsiapan Koval (9-15).

Ionuț Duțu i-a eliminat pe spaniolul Daniel Fernandez Yuste (15-14), pe americanul Jaden Callahan (15-10) și pe francezul Jeremy Custine (15-13), calificându-se în sferturi după victoria la un alt francea, Ugo Latapy (15-10). Din păcate, stelistul a pierdut în această fază a competiției cu 11-15 în fața germanului Max Laurin Muller.

În 16-imile tabloului principal au mai fost eliminați Rareș Gheorghe (11-15 cu francezul Albin Guyonnaud), Marco Șovar (13-15 cu americanul Neil Lilov) și Casian Cîdu (14-15 cu francezul Francois Maruelle), în timp ce alți șase sabreri tricolori s-au calificat pe tabloul principal de 64 de concurenți, fiind eliminați încă din primul tur: Cosmin Stan (11-15 cu maghiarul Marton Szabo), Iustin Cîdu (8-15 cu germanul Valentin Meka), Mihnea Andrei (13-15 cu maghiarul Daniel Avarkeszi), David Balc (8-15 cu americanul Neil Lilov), Răzvan Tipișcă (9-15 cu germanul Max Laurin Muller), Eduard Dragomir (10-15 cu americanul Nolan Williams)

Mâine se dispută concursul feminin individual.

Heraklion Cup – spadă. U20. masculin. individual

Pe tabloul principal al concursului din Grecia au intrat Alex Oroian și Tudor Zărnescu. Acesta din urmă a fost eliminat în primul tur de către Andras Ujvari (Ungaria), cu 7-15, și a încheiat competiția pe locul 45.

Pe tabloul preliminar, Alex Oroian a întrecut un elvețian (15-10 cu Matteo Wicht) și un japonez (15-14 cu Taijoh Kanetaka), pentru ca în primul tur al tabloului principal, românul să treacă și de britanicul Billy Shepherd (15-10). În 16-imi Alex l-a învins pe rusul Igor Korovin (15-12), iar în optimi el a câștigat disputa cu spaniolul Javier Ivan Gormaz (15-19). Oroian a fost eliminat în sferturi de italianul Giulio Gaetani, în fața căruia a cedat cu 11-15, terminând concursul pe poziția a 8-a.

David Statie a pierdut în primul tur al tabloului preliminar, 10-15 cu azerul Ruslan Hasanov.

Răzvan Crăciun nu s-a calificat din grupe

Turneul Internațional de la Halle – floretă, U17, masculin, individual

Vlad Roșu, de la Steaua, a ajuns pe tabloul principal, unde l-a învins clar, în primul tur, pe polonezul Mateusz Kwiatkowski (15-4). În 16-imi românul l-a eliminat pe olandezul Koen Walet (15-12), însă a pierdut în optimi la slovacul Arpad Fazekas (10-15). În clasament, floretiștii români au ocupat următoarele locuri: Vlad Roșu – locul 13, Petru Surcel – 70, Sebastian Drăghici -105, Ionuț Stoe – 117, Gabriel Pavel  – 138, Radu Burcea – 148

Goldenes Florett, Tauberbischofsheim – floretă, U17, feminin, individual

Karina Vasile a încheiat turneul pe locul 6. Ea a trecut în primul tur al tabloului principal de rusoaica Vladislava Penyushkina (15-11), a învins-o apoi categoric pe floretista germană Katharina Derpa (15-3), dar și pe franțuzoaica Cyrielle Darde (15-8) pentru a ceda în sferturi la poloneza Malwina Kolodziejczyk (9-15). Celelalte sportive tricolore s-au clasat pe următoarele poziții: Teodora Șofran – 65, Maria Teodorescu – 70, Anne Marie Briciu – 94, Andreea Dincă – 97, Denisa Mănescu – 117, Mara Neagu Culea – 138, Daria Roșca – 158, Alexandra Tănase – 168

Cupa Mondială de spadă – Burgos – juniori, feminin, individual

Pe tabloul principal au acces Bianca Moroianu, Cristina Constantinescu și Mihaela Leonte. Bianca a ajuns aici după victoria cu 11-10 în fața belgiencei Aube Vandingenen, dar a pierdut în primul tur, la franțuzoaica Sophie Chavigny (13-15), așa cum s-a întâmplat și în cazul Cristinei Constantinescu, învinsă tot în primul tur de către britanica Rachael Lever (14-15).

Mihaela Leonte a eliminat-o în primul tur pe Reka Salamon, din Ungaria, cu 15-9, pentru ca în 16-imi să obțină o nouă victorie, de această dată în fața italiencei Benedetta Repanati (15-11). În optimi Mihaela a trecut de Lili Buki (Ungaria), cu 15-14, dar românca a fost eliminată în sferturi, unde a pierdut cu 9-15 întâlnirea cu ucrainianca Kateryna Chorniy. Mihaela Leonte a încheiat pe locul cinci concursul din Spania, celelalte spadasine tricolore ocupând locurile 49 – Bianca Moroșanu, 64 – Cristina Constantinescu, 135 – Talida Enache, 162 – Claudia Durău, 189 – Andrada Ghica.