Începând de astăzi, timp de șase zile, la Sala de Scrimă „Ana Pascu” (Floreasca), din București, se dispută întrecerile Cupei României DCNEU la categoria de vârstă U13, individual. Programul competiției este următorul:
- 25 octombrie – ora 9 – individual – sabie feminin
- 26 octombrie – ora 9 – individual – sabie masculin
- 27 octombrie – ora 9 – individual – floretă feminin
- 28 octombrie – ora 9 – individual – floretă masculin
- 29 octombrie – ora 9 – individual – spadă feminin
- 30 octombrie – ora 9 – individual – spadă masculin
În fiecare zi medaliații și sportivii clasați pe locurile 5-8 vor fi premiați de către nume mari ale scrimei românești. Astăzi premierea va fi efectuată de Bianca Pascu, componentă a lotului național de sabie și medaliată cu bronz la Mondialul 2019 și la Europenele 2017. Lista participantelor la concursul de azi – cel de sabie feminin o puteți citi mai jos:
Nume | Club | Țară | Rank |
ANDREESCU Daria | CSA STEAUA București | ROU | 99 |
ANGHEL Ana Maria | CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București | ROU | 99 |
AXINTE Sofia | CS MUSCHETARUL Iași | ROU | 38 |
BARBATO Sophia Maria | CS DINAMO București | ROU | 99 |
BOBEȘ Eva Gimin | CS DINAMO București | ROU | 25 |
BURGHELEA Elisa Andreea | CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București | ROU | 99 |
BURUIANĂ Amalia | CS MUSCHETARUL Iași | ROU | 19 |
CHICOȘ Teodora | CSȘ UNIREA Iași | ROU | 3 |
CIOBANU Catinca | CS MUSCHETARUL Iași | ROU | 99 |
COPOIU Andreea | CSȘ 1 București | ROU | 33 |
CORLĂTESCU Sofia Elena | CS DINAMO București | ROU | 7 |
COSTIAN Iona | ACS DUEL București | ROU | 52 |
COTOC Ana | CSA STEAUA București | ROU | 18 |
COTOC Mara | CSA STEAUA București | ROU | 50 |
COVALIU Amalia | CS DINAMO București | ROU | 1 |
DAN Alexia Lorena | CS OLIMPIC CETATE Râșnov | ROU | 10 |
DUMITRESCU Sara Nicole | ACS DUEL București | ROU | 22 |
DUMITRU Sarah Maria | CSȘ Slobozia | ROU | 13 |
ELBIBANY Sara | ACS SABIA București | ROU | 99 |
ILIE Maria | ACS DUEL București | ROU | 32 |
ION Alexia Daria | ACS SABIA București | ROU | 43 |
LUPU Maria Victoria | CSA STEAUA București | ROU | 5 |
MARCU Alexia Maria | ACS DUEL București | ROU | 99 |
MARTINESCU Medeea | CSTA București | ROU | 30 |
MATEESCU Ingrid | CSTA București | ROU | 99 |
MATEI Irina | CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București | ROU | 99 |
MIRON Daria | CS MUSCHETARUL Iași | ROU | 21 |
MISAILĂ Cristiana | ACS SABIA București | ROU | 99 |
MITRUȘ Andreea | CS DINAMO București | ROU | 14 |
MOCANIȚA Ina Andreea | CSA STEAUA București | ROU | 99 |
MUȘAT Alexandra | CSȘ Slobozia | ROU | 40 |
MUȘAT Simona | CSȘ Slobozia | ROU | 24 |
NEAGU Marta | CSȘ Slobozia | ROU | 47 |
NEMEȘ Ariana Rebeca | CSTA București | ROU | 14 |
NICA Alessia Maria | CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București | ROU | 99 |
OARGĂ Alexia | CSTA București | ROU | 99 |
OLARU Andrada | CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București | ROU | 99 |
OLTEANU Natalia Elena | ACS SABIA București | ROU | 99 |
PELIN Briana Valentina | CSTA București | ROU | 12 |
PESCARU Amelie | CS DINAMO București | ROU | 8 |
PETRESCU Teodora | CS DINAMO București | ROU | 99 |
POPA Mara Elena | ACSȘ VOINȚA Buftea | ROU | 99 |
PREDESCU Diana Andreea | CSA STEAUA București | ROU | 99 |
PUȘCAȘU Alexia Maria | CS DINAMO București | ROU | 20 |
RADU Sabina Raluca | CS DINAMO București | ROU | 27 |
RUSSO DUȘMĂNESCU Olga | ACS DUEL București | ROU | 36 |
SEZER Yasmin Teodora | CS DINAMO București | ROU | 2 |
SPĂTARU Andreea | CSȘ 1 București | ROU | 99 |
SPĂTARU Elena | CSȘ 1 București | ROU | 99 |
STEGARIU Mara | CS MUSCHETARUL Iași | ROU | 99 |
TANISLAV Maria | CS RIPOSTA București | ROU | 3 |
TUDORANCEA Rebeca Maria | CS DINAMO București | ROU | 6 |
TUDOSE Daria | ACS DUEL București | ROU | 44 |
VERENCA Andreea Gabriela | CSA STEAUA București | ROU | 42 |
Componența grupelor din prima fază a întrecerii:
GRUPA 1: Amalia Covaliu, Mara Cotoc, Daria Miron, Alexia Maria Pușcașu, Elisa Andreea Burghelea, Natalia Elena Olteanu, Iona Costian.
GRUPA 2: Alesia Maria Nica, Amalia Buruiană, Sara Nicole Dumitrescu, Yasmin Teodora Sezer, Ioana Munteanu, Daria Andreescu, Marta Neagu.
GRUPA 3: Daria Tudose, Mara Stegariu, Simona Mușat, Maria Tansilav, Alexia Oargă, Ana Cotoc, Teodora Petrescu.
GRUPA 4: Ina Andreea Mocănița, Ariana Rebeca Nemeș, Alexia Maria Marcu, Catinca Ciobanu, Teodora Chicoș, Alexia Daria Ion, Eva Gimin Bobeș.
GRUPA 5: Andreea Mitruș, Irina Matei, Andreea Spătaru, Sabina Raluca Radu, Sara Elbibany, Maria Victoria Lupu, Alexandra Mușat.
GRUPA 6: Rebeca Maria Tudorancea, Andreea Gabriela Verenca, Ana Maria Anghel, Sophia Maria Barbato, Sarah Maria Dumitru, Mara Elena Popa, Medeea Martinescu.
GRUPA 7: Andrada Olaru, Sofia Axinte, Elena Spătaru, Sofia Elena Corlătescu, Maria Ilie, Diana Andreea Predescu, Briana Valentina Pelin.
GRUPA 8: Alexia Lorena Dan, Andreea Copoiu, Cristiana Misăilă, Olga Russo Dușmănescu, Ingrid Mateescu, Amelie Pescaru.