Campionatul European de Juniori – Novi Sad 2022 – spadă, masculin, individual
Din cei patru tricolori care au concurat la spadă masculin, Rareș Marghescu și Alexandru Stoica au adunat doar câte o victorie în grupe și au fost eliminați. Daniel Popa (patru victorii) și Florin Mirică (două victorii) au mers mai departe, pe tablou.
Florin a intrat încă din primul tur, unde l-a spulberat cu 15-2 pe letonul Ervins Marinuks, pentru ca în turul secund să piardă greu, cu 12-13, meciul disputat în compania polonezului Antoni Socha.
Daniel Popa s-a calificat direct în turul secund, unde a trecut cu 15-14 de maghiarul Levente Bartko și a ajuns în 16-imi, fază în care a întâlnit un alt reprezentant al Ungariei, pe Gergely Kovacs. Din păcate pentru Daniel, înfruntarea nu a avut istoric, și Kovacs s-a calificat mai departe după o victorie cu 15-4. În clasamentul final, Daniel Popa a încheiat pe locul 27, Florin Mirică pe locul 31, iar Rareș Marghescu și Alexandru Stoica au terminat pe pozițiile 95 și 96.
REZULTATELE DIN GRUPE ALE SPADASINILOR TRICOLORI:
Alexandru Stoica – grupa a 6-a
- Jakob Stange (Germania) – Alexandru Stoica 5-4
- Yordan Galabov (Bulgaria) – Alexandru Stoica 5-4
- Alexandru Stoica – Petar Srbinoski (Macedonia de Nord) 5-4
- Daniil Mazur (Ucraina) – Alexandru Stoica 5-1
- Alban Diane (Franța) – Alexandru Stoica 5-1
- Theo Brochard (Elveția) – Alexandru Stoica 5-2
Rareș Marghescu – grupa a 14-a
- Rareș Marghescu – Bendix Kelpe (Germania) 5-2
- Henrique Dias (Portugalia) – Rareș Marghescu 5-3
- Halis Efe Elibol (Turcia) – Rareș Marghescu 5-2
- Zsombor Keszthelyi (Ungaria) – Rareș Marghescu 5-3
- Milos Djurovic (Serbia) – Rareș Marghescu 5-2
- Paul Fortin (Franța) – Rareș Marghescu 5-1
Florin Mirică – grupa a 15-a
- Diego Erbetta (Elveția) – Florin Mirică 5-1
- Florin Mirică – Filippos Chatzitypis (Grecia) 5-1
- Florin Mirică – Joona Rantanen (Finlanda) 5-2
- Jan Socha (Polonia) – Florin Mirică 5-1
- Miguel Frazao (Portugalia) – Florin Mirică 5-4
- Marcus Vokes Brobakken (Norvegia) – Florin Mirică 5-4
Daniel Popa – grupa a 16-a
- Daniel Popa – Leonardo Marques (Portugalia) 5-1
- Daniel Popa – Jesse Pieper (Țările de Jos) 5-2
- Daniel Popa – Marko Grizelj (Croația) 5-2
- Daniel Popa – Markus Salm (Estonia) 5-2
- Barat Guliyev (Azerbaidjan) – Daniel Popa 5-1
- Julien Maury (Franța) – Daniel Popa 5-2
Campionatul European de Juniori – Novi Sad 2022 – sabie, feminin, individual
Din cele patru sabrere tricolore care au luat startul după amiază, Ana Botezatu a fost singura care nu a trecut de faza grupelor, ea având o singură victorie. Ilinca Pantiș a avut șase victorii din șase meciuri, Alexandra Mitruș – trei victorii din șase meciuri, iar Denisa Șerban – două victorii din cinci meciuri.
Pe tabloul principal, Alexandra Mitruș a trecut de primul tur cu o victorie în fața grecoaicei Lida Tsaousi (15-10), în timp ce Denisa Șerban a fost întrecută greu, cu 15-13, de către o altă grecoaică, Antonia Argyro Papatheodorou.
Alexandra Mitruș s-a oprit în turul secund, după o înfrângere cu 9-15 suferită în fața unei concurente din Italia, Manuela Spica.
Ilinca Pantiș s-a calificat direct în turul al doilea, unde a întâlnit-o pe Christine Weber (Germania). După un meci disputat, Ilinca a cedat cu 14-15.
În clasamentul final, Ilinca Pantiș a încheiat pe poziția a 17-a, Alexandra Mitruș s-a clasat pe locul 28, Denisa Șerban a venit a 36-a, iar Ana Botezatu a ocupat poziția 50.
REZULTATELE DIN GRUPE ALE SPORTIVELOR NOASTRE:
Alexandra Mitruș – grupa a 4-a
- Alexandra Mitruș – Lucia Stefanello (Italia) 5-3
- Salome Gogua (Georgia) – Alexandra Mitruș 5-4
- Karolina Bechynova (Cehia) – Alexandra Mitruș 5-4
- Alexandra Mitruș – Luca Szucs (Ungaria) 5-2
- Alina Koroleva (Rusia) – Alexandra Mitruș 5-4
- Alexandra Mitruș – Alexandra Papapetropoulou (Grecia) 5-2
Ilinca Pantiș – grupa a 7-a
- Ilinca Pantiș – Manuela Spica (Italia) 5-2
- Ilinca Pantiș – Melissa Jane (Marea Britanie) 5-2
- Ilinca Pantiș – Antonia Argyro Papatheodorou (Grecia) 5-1
- Ilinca Pantiș – Daria Skonieczna (Polonia) 5-2
- Ilinca Pantiș – Ines Valverde (Spania) 5-1
- Ilinca Pantiș – Christine Ellersdorfer (Austria) 5-0
Denisa Șerban – grupa a 8-a
- Denisa Șerban – Christine Weber (Germania) 5-2
- Mariella Viale (Italia) – Denisa Șerban 5-3
- Denisa Șerban – Teresa Godinho (Portugalia) 5-0
- Alina Pastukhova (Rusia) – Denisa Șerban 5-2
- Mathilde Mouroux (Franța) – Denisa Șerban 5-3
Ana Botezatu – grupa a 9-a
- Vlada Plekhanova (Rusia) – Ana Botezatu 5-0
- Sina Neumann (Germania) – Ana Botezatu 5-2
- Ana Botezatu – Julia Cieslar (Polonia) 5-4
- Kalina Atanasova (Bulgaria) – Ana Botezatu 5-4
- Fabiola Villegas (Spania) – Ana Botezatu 5-4
Foto: Bizzi Team/EFC