Federația Română de Scrimă
Concursuri internaționale

Scrimeri români la Paris, Berlin, Tunis, Bratislava și Poznan

LA TUNIS: SABINA MARTIȘ – LOCUL 14, IULIAN TEODOSIU – LOCUL 16

Grand Prix Tunis

Sabie, feminin, seniori

Ilinca Pantiș și Sabina Martiș s-au calificat din faza grupelor și au intrat pe tabloul secundar. Ambele au mers direct în turul secund, unde Sabina a dispus cu 15-4 de Michela Landi (Italia), iar Ilinca a învins-o cu 15-4 pe Manal Saraa (Maroc). Ambele sportive tricolore s-au calificat pentru tabloul principal.

Aici, Sabina Martiș a trecut de turul I cu o victorie la Veronika Vasileva (Australia), scor 15-4. A urmat un succes cu 15-13 obținut în fața unei sabrere din Coreea de Sud, Sooyeon Choi, în 16-imi, pentru ca în optimi Sabina să cedeze cu 4-14 în fața italiencei Chiara Mormile.

Ilinca Pantiș a părăsit concursul în primul tur al tabloului principal, după înfrângerea cu 10-15 suferită în meciul cu Jisu Yoon, din Coreea de Sud. Ilinca a încheiat pe locul 56.

Grand Prix Tunis

Sabie, masculin, seniori

Toți cei patru sabreri tricolori au trecut de faza grupelor, iar Iulian Teodosiu s-a calificat pentru tabloul principal.

Pe tabloul secundar, Matei Cîdu a câștigat în primul tur în fața lui Jose Quintero (Venezuela), dar a cedat cu 7-15 în turul al doilea, la americanul Cody Walter Ji.

Răzvan Ursachi s-a calificat pentru tabloul principal, după 15-11 cu turcul Furkan Yaman, în turul al doilea.

George Dragomir a pierdut cu italianul Lorenzo Ottavio, scor 12-15 în turul al doilea.

Astfel, pe tabloul principal, lui Iulian i s-a alăturat și Răzvan Ursachi. Răzvan l-a eliminat în primul tur al tabloului de 64 pe francezul Jean-Philippe Patrice (15-14), dar a cedat la un alt francez, Maxime Pianfetti, în turul secund (9-15).

Iulian Teodosiu a înregistrat două victorii: 15-14 cu ucraineanul Andriy Yagodka (turul întâi) și 15-9 cu sud-coreeanul Gu Bongil (turul al doilea). În optimi, Iulian a pierdut cu 12-15 în fața georgianului Sandro Bazadze și a încheit competiția pe locul 16. Răzvan Ursachi s-a clasat al 29-lea.

ADAM MICKIEWICZ UNIVERSITY CUP – POZNAN

Floretă, cadeți, feminin

La concursul feminin de floretă din Polonia au participat două sportive din România, Ioana Barbu și Karina Liță. Ambele au reușit să treacă de faza grupelor, intrând pe tablou.

Ioana Barbu a trecut în primul tur de poloneza Maria Sklodowska, scor 10-9, pentru ca în turul secund să fie învinsă de Mikayla Chusid (Statele Unite).

Calificată direct în turul secund, Karina Liță a cedat cu 5-15 în fața Serenei Mazin Gonzalez (Spania). În clasamentul final Karina Liță a fost a 101-a, iar Ioana Barbu a terminat pe locul 123.

COUPE DU DANUBE 2024 – BRATISLAVA

Spadă, cadeți, feminin, individual

Andrada Predoi, Flavia Ciuta, Teodora Pavelescu, Ioana Bucșa și Jazmin Ilyes nu au trecut de faza grupelor.

Pe tabloul de 256, Erica Badea a trecut de austriaca Flora Paukner (15-11) în primul tur. A urmat o victorie și în turul doi: 15-6 cu Ines Acedo Trabuco (Spania), dar în turul trei a venit înfrângerea: 7-15 cu o spadasină din Australia, Katarina Egan.

Ana Tomșa a învins-o în turul secund pe bulgăroaica Yoana Karova, cu 15-4, pierzând foarte greu în turul al treilea la Elizabeth Zigalo, din Statele Unite, cu 10-11.

Andreea Muntean a trecut cu victorie de turul întâi (15-13 cu poloneza Michalina Szymczyk), fiind eliminată în turul secund de Natalia Kubuk (Polonia), victorioasă cu 15-9. Același traseu l-au urmat Alina Alexandrescu: 15-10 cu Irene Prieto Luna (Spania) și 4-15 cu Chloe Tolsma (Statele Unite); dar și Daria Stănciulescu: 15-13 cu daneza Apsarah Fenja Redlich și 11-15 cu Julia Rozsas (Ungaria).

Natalia Constantin a pierdut în turul al doilea la Katarina Egan (Australia), cu 13-15.

Rodica Ștefănescu a pierdut în primul tur (8-15 cu Flora Luca Varga, din Ungaria), și același lucru s-a întâmplat cu Johanna Kurtinecz (13-15 cu italianca Giulia Baldassa), Julia Kurtinecz (6-12 cu Barbora Cejnarova, din Cehia) și Diana Dona (12-15 cu Elena Antonucci (Italia).

În clasament, Ana Tomșa a terminat pe locul 36, Erica Badea pe locul 56, Natalia Constantin pe 66, Daria Stănciulescu pe 88, Alina Alexandrescu pe 99.

Spadă, cadeți, masculin, echipe

România (Felix Dogariu, Victor Baciu, Rareș Berceanu, Luca Juravle) a intrat în 16-imi, unde a cedat cu 36-45 în meciul cu Franța 4.

România 2 (Mihnea Robănescu, Andrei Știube, Endre Koncz, Robert Ghețu)) a fost întrecută de Cehia 1, cu 45-44, în primul tur.

România 3 (Alan Fey, Rareș Vasilache, Filip Efros) a fost învinsă în primul tur al tabloului de Polonia 3, cu 45-35.

România 4 (Matei Grigorovici, David Grigorovici, Vlad Micu) a fost eliminată din primul tur de către Franța 5, învingătoare cu 45-15.

România 5 (Victor Sabo, Tudor Timaru, Tudor Stănescu) a pierdut în turul întâi cu 7-45 la Franța 3.

România 1 s-a clasat pe locul 21, România 3 pe locul 37, România 2 pe locul 38, România 4 pe locul 42, iar România 5 pe locul 43.

WEIßER BÄR VON BERLIN 2024

Spadă, seniori, masculin

David Baloi și Matei Campion nu au reușit să treacă de faza grupelor.

Alex Oroian s-a calificat pentru tabloul secundar de 256. În primul tur l-a învins pe germanul Erik Busch, cu 15-10. În turul secund, Alex a fost eliminat de un alt spadasin german, Jakob Stange, care s-a impus cu 15-13. În ierarhia finală Alex Oroian s-a clasat pe locul 87.

 

MAZARS CHALLENGE INTERNATIONAL DE PARIS 2024

Floretă, feminin, echipe

Echipa României (Mălina Călugăreanu, Rebeca Cândescu, Emilia Corbu, Anca Săveanu) a cedat în primul tur al tabloului, 37-45 cu echipa din Singapore, și s-a clasat pe locul 18.

 

Articole similare

Natalia Constantin s-a impus la categoria 12-13 ani!

Federatia Romana de Scrima
3 ani

Melissa Korossy (CS Satu Mare) a ocupat locul al doilea la etapa din Circuitul European U14 de floretă feminin de la Kuntszentmiklos

Federatia Romana de Scrima
8 ani

19 floretiști români trag în week-end la Moedling, în etapa a treia a Circuitului European de cadeți, sezonul 2014-2015

Federatia Romana de Scrima
9 ani
Exit mobile version