Știri

Sabina Martiș (CSA Steaua) a câștigat Cupa Federației la sabie cadeți feminin de la Iași, ediția 2016

Orașul Iași găzduiește în perioada 22-25 septembrie o nouă ediție a Cupei Federației la sabie pentru cadeți și juniori, masculin și feminin.
Sâmbătă, 24 septembrie, în Sala de atletism Grădinari, de la ora 9:00 s-a dat startul probei de sabie cadeți feminin. La start s-au prezentat 48 de sportive de la toate cluburile de sabie din țară. După o competiție disputată, trofeul a fost câștigat de către Sabina Martiș. Legitimată la CSA Steaua, Sabia a învins-o în finală pe Diana Crețu, de la CSM Brașov, scor 15-7. Podiumul a fost completat de către Ilina Pantiș (CS Riposta) și Ioana Radu (CSS Unirea Iași).
Rezultatele de pe tabloul de 8 au fost următoarele:

Clasamentul complet al Cupei Federației la sabie feminin cadeți de la Iași, ediția 2016, poate fi văzut AICI.
Cupei Federației la sabie de la Iași se încheie duminică, 25 septembrie, cu proba feminină de juniori.