Federația Română de Scrimă
Campionate Europene

S-a încheiat a doua zi de concurs în Antalya

Campionatul European de seniori – Antalya 2022

Spadă, feminin, individual

Din cele patru reprezentante ale României în concursul feminin individual de spadă din Antalya, doar Cristina Constatinescu nu a reușit să treacă de faza grupelor, ea adunând doar două victorii. În primul tur al tabloului principal, Greta Vereș a dispus cu 15-12 de israelianca Nicole Feygin, Bianca Benea a învins-o cu 14-13 pe Inna Brovko (Ucraina), iar Alexandra Predescu a trecut cu un categoric 15-4 de finlandeza Suvi Lehtonen.

Greta Vereș a cedat greu, la o singură tușă (14-15) în fața Rossellei Fiamingo, italianca medaliată cu argint a concursului. Bianca Benea a fost eliminată după un meci disputat de către turcoaica Gokce Gunac, victorioasă cu 15-13 în fața româncei, în timp ce Alexandra Predescu a pierdut cu 9-13 înfruntarea cu Eszter Muhari (Ungaria). În ierarhia finală Greta Vereș s-a clasat pe locul 26, Alexandra Predescu pe 28, Bianca Benea pe 30, iar Cristina Constantinescu pe 69. Competiția a fost câștigată de Vlada Kharkova (Ucraina, urmată de Rossella Fiamingo (Italia) – argint și de Mara Navarria (Italia) și Martyna Swatowska-Wenglarzcyk (Polonia) – bronz.

REZULTATELE DIN GRUPE:

ALEXANDRA PREDESCU – GRUPA A 5-A:

GRETA VEREȘ – GRUPA A 6-A

BIANCA BENEA – GRUPA A 7-A

CRISTINA CONSTANTINESCU – GRUPA A 8-A

Foto: Bizzi Team/FIE

Articole similare

Ministrul Tineretului și Sportului, Ioana Bran este prezentă la Satu Mare: “Cupa Satu Mare este un concurs foarte important pentru scrima românească!”

Federatia Romana de Scrima
8 ani

UPDATE 3: Badea, Teodosiu și Gălățanu s-au calificat pe tabloul principal de 64 la Grand Prix-ul de sabie masculin de la Boston

Federatia Romana de Scrima
11 ani

ACS Balestra, clubul unde se “fabrică” viitorii campioni ai floretei românești

Federatia Romana de Scrima
12 ani
Exit mobile version