Federația Română de Scrimă
Știri

România – locul 9 la Campionatul European de la Plovdiv, în proba de sabie juniori feminin echipe

Miercuri, 8 martie 2017, în penultima zi a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori de la Plovdiv, sunt programate primele trei probe pe echipe: spadă juniori masculin, floretă juniori masculin și sabie juniori feminin.
De la ora 12:30, 14 formații au intrat în concurs în proba de sabie juniori feminin echipe. România a intrat în concurs pe tabloul de 16 și s-a clasat la final pe locul 9. Echipa noastră a fost formată din: Andreea Lupu (CSM Iași), Cerasela Drăgan (CSM Iași), Sabina Martiș (CSA Steaua), Ana Maria Ciobanu (CSM Iași). Antrenor echipă: Alexandru Sirițeanu.
Rezultatele echipei noastre la Plovdiv au fost următoarele:
TABLOUL DE 16
România – Polonia 41-45

TABLOUL DE 9-16
România – liber
TABLOUL DE 9-12
România – Ucraina 45-38

LOCURILE 9-10
România – Belarus 45-43

Podiumul probei de sabie juniori feminin echipe de la Plovdiv arată astfel: 1. Rusia, 2. Italia, 3. Germania.
Campionatul European de la Plovdiv se încheie joi, 9 martie 2017, cu următoarele probe:
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 10:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori echipe.
Programul este adaptat după ora României.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent LIVE cu evoluția scrimerilor români la Plovdiv.
FOTO: Florin Gheorghe și FIE

Articole similare

Șase sabreri români participă la finalul acestei săptămâni la prima etapă din Circuitul European de cadeți, de la Konin

Federatia Romana de Scrima
11 ani

Sportivii de la CSM Brașov au susținut azi lecții deschise de scrimă la Școala Profesională Specială Codlea și la Liceul Teoretic Mitropolit Ioan Metianu Zărnești

Federatia Romana de Scrima
10 ani

Spadasinii juniori închid Naționalele de scrimă pentru cadeți și juniori!

Federatia Romana de Scrima
5 ani
Exit mobile version