Cupa Burgas – sabie, masculin, feminin

Competiția din Bulgaria face parte din Circuitul European de Sabie al categoriei U14.

U14 feminin

Din păcate, Maria Frunză a ieșit din concurs după faza grupelor. Iar restul sabrerelor tricolore au mers pe tablou. Finala probei a fost una tricoloră, cu Ina Mocăniță și Sabina Hogaș.

Patricia Grigore a învins-o pe turcoaica Azra Teoman, în primul tur (15-7), dar a cedat în turul secund, în fața unei coechipiere, Ina Mocăniță, calificată direct în această fază. Ina s-a impus cu 15-4 și a mers mai departe. În optimi, Ina a dispus cu 15-10 de Ania Tofan, iar în sferturi a învins-o pe turcoaica Elif Derin Yildirim cu 15-7. Ina a trecut cu 15-13 de turcoaica Nehir Baydil și s-a calificat în ultimul act.

Sabina Hogaș a trecut de Sofia Delcheva în turul doi, cu 15-2, iar în turul doi a făcut 15-11 cu Derin Efe (Turcia). Sabina s-a calificat în semifinale după o victorie cu 15-10 împotriva Sofiei Coneva (Bulgaria). În finală Sabina a ajuns după un 15-10 cu Ece Kanli.

Finala dintre Ina Mocăniță și Sabina Hogaș a fost câștigată de Ina, cu 15-4.

Livia Munteanu a învins-o pe Larisa Gheorghe, cu 15-8, în primul tur, iar în turul al doilea a trecut de turcoaica Didem Guner, cu 15-6. Livia a pierdut în turul trei la Defne Salman (Turcia), cu 13-15.

Ania Tofan s-a calificat direct în al doilea tur și a dispus aici de Eva Atanasova (Bulgaria), cu 15-8.

Iana De Graeve a cedat în primul tur la Suzan Salman (Turcia), cu 14-15.

Tot în primul tur a pierdut și Antonia Covaliu, 4-15 cu Zeynep Karasehirli (Turcia).

Eva Căliman a învins-o în primul tur pe Ada Doga Dokmen (Turcia) cu 15-10 și a pierdut în turul al doilea la Ece Kanli (Turcia), cu 7-15.

Maria Militaru a fost învinsă cu 15-2 de turcoaica Nil Avsar în primul tur, același lucru întâmplându-se și cu Alessia Joldea, care a pierdut cu 8-15 la Sofia Delcheva (Bulgaria).

Aida Iorga a cedat în turul al doilea, 14-15 cu bulgăroaica Sofia Coneva.

Ina Mocăniță a câștigat medalia de aur, Sabina Hogaș medalia de argint, Ania Tofan a fost locul 11, Livia Munteanu locul 16, Aida Iorga locul 19, Eva Căliman locul 24, Patricia Grigore locul 31, Larisa Gheorghe locul 35, Alessia Joldea locul 37, Iana De Graeve locul 40, Maria Militaru locul 43, Antonia Covaliu locul 45 și Maria Frunză locul 48.

La sabie echipe feminin cadeți, CSA Steaua (Sabina Hogaș, Aida Iorga, Alessia Joldea, Ina Mocăniță) a câștigat medalia de aur a concursului. În optimile de finală, stelistele au învins Bulgaria 3 cu 45-24 și Bulgaria 2 cu 45-37. În semifinale, CSA Steaua a dispus de Turcia cu 45-40, iar în finală a trecut cu 45-40 de Turcia 2.

La sabie echipe masculin cadeți, CSS România () a învins CSA România () în sferturi, cu 45-10. Tot în sferturi, CSM România () a trecut cu 45-28 de Bulgaria 2. În semifinale, CSS România a dispus cu 45-40 de CSM România și s-a calificat în ultimul act. În finală, CSS România a întrecut Turcia cu scorul de 45-43.

CSM România a cucerit medalia de bronz, după ce a dispus în meciul pentru locul al treilea de Bulgaria 1, cu 45-39.

U14 masculin

Andrei Stănică, Vlad Vieru, Alexandru Păun, Paul Malos, Tudor Terciu și Alexandru Ciobanu au părăsit concursul după faza grupelor.

Erturk Selim Coskun (Turcia) – Stelică Petre 15-9

Stelică Petre a cucerit medalia de bronz, Ștefan Tomac a fost locul 6, Damian Neagu locul 8, Rareș Negoiță locul 11, Nichita Tomac locul 22, Darius Crețu 23, Ștefan Rusu locul 33, Andrei Stănică locul 38, Vlad Vieru locul 40, Alexandru Păun locul 43, Paul Malos locul 44, Tudor Terciu locul 46, Alexandru Ciobanu locul 47.

U12 feminin

Pe tablou, Ariadna Tudor a trecut de Natalia Gerbacea, în primul tur, cu 10-4, dar a cedat în turul secund, la turcoaica Didem Guner, care s-a impus cu 10-7.

Un alt duel românesc în primul tur a fost cel dintre Antonia Covaliu și Ariana Lazăr, câștigat cu 10-4 de Antonia. În turul al doilea sportiva noastră a pierdut cu 6-10 în fața Marinei Vasileva (Bulgaria).

Rucsandra Tatoiu și Yana Zikovski s-au înfruntat și ele în primul tur, Yana impunându-se cu 10-3. Yana Zikovski a luptat în turul al doilea cu Beatrice Lunguleac, care a elminat-o, cu 10-2, și s-a calificat în optimi.

Pentru optimi s-au mai calificat Delia Drăgan, după 10-1 cu turcoaica Hatice Tuva Urcu, și Maria Hornea, 10-5 cu bulgăroaica Steliana Jordanova.

Larisa Gheorghe s-a calificat direct în turul secund, unde a cedat cu 7-10 la Duru Kavzan, din Turcia.

În turul secund a mai părăsit întrecerea Antonia Neagu (6-10 cu Buglemash Odemir, din Turcia), iar Maria Militaru a pierdut în primul tur, 8-10 la Lora Ganeva (Bulgaria).

În optimi, Beatrice Lunguleac a cedat cu 8-10 în meciul cu Oya Saracer (Turcia); Delia Drăgan a fost învinsă de Sofia Delcheva (Bulgaria), cu  10-8, iar Maria Hornea a pierdut cu 1-10 în fața reprezentantei Turciei, Ece Kanli.

În ierarhia finală, Beatrice Lunguleac s-a clasat pe 9, Delia Drăgan pe 10, Maria Hornea pe 14, Larisa Gheorghe pe 17, Antonia Neagu pe 22, Aridana Tudor pe 24, Antonia Covaliu pe 27, Yana Zikovski pe 28, Maria Militaru pe 35, Rucsandra Tatoiu pe 37, Ariana Lazăr pe 38, iar Natalia Gerbacea pe 41.

U12, masculin

Mihnea Breazuleanu a trecut în primul tur al tabloului de turcul Ilhancan Sener, cu 10-7, iar în turul secund l-a întâlnit pe coechipierul său Stelică Petre, care s-a impus cu 10-2.

Natanael Gernacea l-a învins în turul întâi pe Ozgur Aras Ergul  (Turcia), cu 10-1, și s-a înfruntat în al doilea tur cu Nichita Tomac, care s-a impus cu 10-5.

Casian Mihăilescu a cedat în primul tur la bulgarul Petar Ivanov, scor 9-10. Tudor Terciu și Filip Anton s-au întâlnit în turul întâi și Filip a mers mai departe, cu 10-3, după care a cedat cu 3-10 la bulgarul Damian Mierzwinski.

Vlad Vieru l-a învins în primul tur pe Maksim Marinov (Bulgaria), cu 10-8, pierzând apoi la un alt bulgar, Boris Shutov, scor 4-10. Andrei Stănică a fost eliminat în turul întâi de către turucl Ege Colak, cu 10-4.

În sferturi, Stelică Petre a cedat cu 8-10 la Uzay Kutlu (Turcia), iar Nichita Tomac a pierdut cu 8-10 în fața șio Ali Sendergut, din Turcia.

Stelică Petre s-a clasat pe locul 5, Nichita Tomac pe 8, Vlad Vieru pe 11, Filip Anton pe 14, Mihnea Breazuleanu pe 15, Tudor Terciu pe 19, Casian Mihăilescu pe 20, Natanael Gerbacea pe 21 și Andrei Stănică pe 23.